Daruri de Crăciun pentru zeci de copii din județul Arad

Arhiepiscopia Aradului a dăruit daruri în ajun (24.12.2018) de Nașterea Domnului Iisus Hristos mai multor copii din Arad, Ineu, Apateu, Mocrea, Berechiu etc. Darurile din ajunul Nașterii Domnului au adus mângâiere familiilor copiilor, multe dintre ele aveau nevoie, datorită greutăților, ca inima lor să se înduioșeze. Toți avem nevoie de tandrețea lui Dumnezeu, toți avem nevoie de mângâierile Sale. Mângâierile lui Dumnezeu nu „dor”: mângâierile lui Dumnezeu ne dau pace și tărie. Avem nevoie de mângâierile Sale, Dumnezeu este mare în iubire ! Dumnezeu este pace: să cerem ca să ne ajute s-o construim în fiecare zi, în viața noastră, în familiile noastre, în orașele și în țara noastră, în întreaga lume. Să ne lăsăm înduioșați de bunătatea lui Iisus Hristos. În Noaptea Betleemului, Mântuitorul se face unul dintre noi, pentru a ne însoți pe drumurile nesigure ale istoriei. Să prindem mâna pe care Iisus Hristos ne-o întinde: este o mână care nu caută să ne ia nimic, ci doar să ne dea. Împreună cu păstorii să intrăm în staulul din Betleem sub privirea iubitoare a Fecioarei Mariei, martoră tăcută a nașterii Lui minunate. Maica Domnului să ne ajute să trăim un Crăciun fericit și să ne învețe să păstrăm în inimile noastre taina lui Dumnezeu care S-a făcut om pentru noi. Maica Domnului și Sfinții să ne călăuzească să dăm mărturie în lume de adevărul lui Dumnezeu, de iubirea Sa, de pacea Sa.
Arhim. Teofan Mada

image

image

image

image

image

image