Activități social-filantropice în Parohia Căprioara

Vremea postului Nasterii Domnului este vremea pregatirii trupesti si sufletesti a fiecarui crestin , este vremea iubirii milostive pentru semenul nostru, este vremea de” a ne darui” si “a darui”. In acest context Parohia Caprioara din initiativa preotului paroh Suba Laurentiu Ioan si a Consiliului Parohial a organizat o actiune social- filantropica, pentru a aduce un crampei din bucuria Craciunului si celor treizeci si trei de persoane internate la azilul de batrani din localitate.
Astfel, preotul impreuna cu cativa dintre consilieri au poposit in fiecare camera a azilului unde isi duc suferinta si batranete “oameni ca noi”, oferindu-le pachete cu dulciuri, fructe si alte cateva lucruri care sa le insenineze fruntile si sa le bucure sufletul. Tot in aceasta saptamana premergatoare Craciunului, cei inernati la azil au avut parte si de suport duhovnicesc pe care il oferim pe tot parcursul anului, dar cu precadere in perioada sarbatorilor de iarna si a celor pascale, o parte dintre ei spovedindu-se si impartasindu-se, asadar pregatindu-se si sufleteste pentru intampinarea Nasterii Pruncului Iisus .
Multuminm tuturor credinciosilor pentru implicare si pentru sprijinul acordat in realizarea acestor mici bucurii pentru cei care cu adevarat au nevoie si le dorim la toti sa aiba parte de sarbatori fericite, binecuvantate de Dumnezeu cu bucurie si sanatate.

Pr.ic.stav. Suba Laurentiu Ioan