Gala aniversară – „Muzeul din Arad la 125 de ani”

Gala muzeului arădean a fost un eveniment care marchează aniversarea a 125 de ani de activitate muzeală în Arad, prin deschiderea primului muzeu pentru public în anul 1893. Acest eveniment aniversar s-a bucurat de prezența Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Timotei, precum și de prezența Domnului Iustin Cionca, Președintele Consiliului Județean Arad, dar și de participarea reprezentanților diferitelor instituții locale, universitare și județene.

Înaltpreasfințitului Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului, i s-a conferit Diploma aniversară de către conducerea Complexului Muzeal Arad. Asemenea distincție aniversară au primit și alți participați la acest eveniment aniversar, care a constituit un prilej de a face remarcată contribuţia cultural-educativă a muzeului arădean, pe parcursul secolelor XIX-XXI, la prezervarea, actualizarea și valorificare patrimoniului cultural-istoric național mobil, la dezvoltarea interesului pentru cultură, eveniment și istorie, la susţinerea unor evenimente culturale de marcă, la accederea memoriei noastre istorice și culturale. O angajare cu atât mai demnă de stimă cu cât este pe deplin orientată spre promovarea dezvoltării umane integrale, a comuniunii, a dreptății, a demnității și a libertății ființei umane. Dovadă sunt, în afară de operele făcute în trecut, temele/programele multiple pe care Complexul Muzeal Arad le propune arădenilor, care merg de la marile noutăți ale culturii la sursele de energie renovabile, la particularitățile ethosului, până la specialitățile particularului. Valoarea muncii de echipă, desfășurată de-a lungul timpului de angajații instituției muzeale, atât în domeniile de specialitate și expertiză, dar și în cele administrativ-tehnice, subliniază axiologia și prestigiul muzeului, care la ora actuală, prin patrimoniul său (125 000 piese), este un actor consacrat pe scena culturală arădeană. Este nevoie ca toate instituțiile culturale muzeale să nu se izoleze de lume, ci să știe să intre cu curaj în areopagul culturilor actuale și să intre în dialog, conștiente de darul memoriei vii pe care îl au de oferit tuturor. Felicităm conducerea Complexului Muzeal Arad, pe Domnul Constantin Ioan Inel, directorul instituției muzeale arădene, precum și pe întregul colectiv ce își desfășoară activitatea în această instituție cultural-muzeală arădeană, care este pentru noi toți „un mare laborator istoric deschis”, prezent prin proiecte proprii.
Arhim. Teofan Mada

image

image

image

image