PROGRAMUL MANIFESTĂRILOR ACADEMICE-CULTURALE PE 2019. FACULTATEA DE TEOLOGIE ORTODOXĂ DIN ARAD

În anul 2019, proclamat de Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române „Anul omagial al satului românesc (al preoţilor, învăţătorilor şi primarilor gospodari)” şi „Anul comemorativ al patriarhilor Nicodim Munteanu şi Iustin Moisescu şi al traducătorilor de cărţi bisericeşti”, Facultatea de Teologie Ortodoxă „Ilarion V. Felea” din Arad va organiza, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Dr. Timotei Seviciu, Arhiepiscopul Aradului, o serie de manifestări academice şi bisericeşti-culturale.  

  1. SIMPOZIOANE
  1. Simpozion Naţional Studenţesc şi Masteral Exigenţe ale pastoraţiei şi misiunii Bisericii în parohiile rurale -13-14 mai 2019
  1. Simpozion Naţional a Doctoranzilor Rolul Bisericii Ortodoxe în cultura română. De la primele tipărituri la exigenţele mediatice actuale – 14-15 mai 2019
  1. Simpozion Internaţional Relevanta Bisericii Ortodoxe în cultura română. Interferenţe interortodoxe şi intercreştine – 21-22 octombrie 2019
  1. CONFERINŢE
  1. Patriarhul Nicodim Munteanu şi memoria istorică a interbelicului românesc – 9 aprilie 2019
  1. Patriarhul Iustin Moisescu – promotor al dialogului ecumenic3 iunie 2019
  1. Importanţa bisericească şi culturală a manuscriselor din Arhiepiscopia Aradului. – 7 noiembrie 2019

 II.MANIFESTĂRI BISERICEŞTI-CULTURALE

  1. Concert de colinde. Ediţia a XXVIII-a (17 decembrie 2019)

La aceste evenimente se vor adăuga exigenţele ştiinţifice constante ale Facultăţii de Teologie Ortodoxă pentru un an de zile: editarea revistei Teologia, editarea Anuarului Facultăţii, editarea revistei Studia Doctoralia, editarea publicaţiei săptămânale, pastoral-misonare, Calea Mântuirii.

Prin aceste evenimente, instituţia teologică arădeană se integrează în Programul cadru propus spre dezbatere, în anul 2019, de către Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române.

Nădăjduim că aceste manifestări academice cu implicaţii teologice, bisericeşti şi culturale vor exprima şi contura rolul Bisericii Ortodoxe în cultura poporului român şi în spaţiul satului românesc actual, precum şi rolul patriarhilor Nicodim Munteanu şi Iustin Moisescu în istoria recentă a Bisericii Ortodoxe Române.

Pr. Prof. Dr. Cristinel Ioja

IMG_9632