Duminica după Botezul Domnului la Catedrala Arhiepiscopală din Arad

În Duminica după Botezul Domnului, Chiriarhul arădean, Înaltpreasfințitul Părinte Timotei, a săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie în Catedrala Arhiepiscopală ,,Sfânta Treime” din Arad, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi și în prezența a numeroși credincioși.Cuvântul de învățătură al Chiriarhului a fost pus sub titlul ,,Împărăția lui Dumnezeu” (cf. citirilor scripturistice: Efes. 4; Matei 4), care se cucerește prin strădania continuă în făptuirea binelui, oglindită în comuniunea bisericească, Hristos, Împăratul ei stă în mijlocul credincioșilor, împărțind tuturor harul Său. Sărbătorile ce au trecut, Crăciunul și Boboteaza, îndeosebi, au dat prilejul tuturor creștinilor să simtă mai aproape caracteristicile împărăției prin lucrarea ce răspunde voii Tatălui ceresc.

La momentul rânduit, Înaltpreasfințitul Părinte Timotei a hirotonit întru preot pe diaconul Petru-Marius Horga, pe seama Parohiei Budești, Protopopiatul Sebiș și pe tânărul Viorel Iute, întru diacon, urmând a fi hirotonit preot pe seama Parohiei Conop, Protopopiatul Lipova. La finalul slujbei, preotul Petru-Marius Horga a fost hirotesit duhovnic.

Protos. Iustin Popovici

DEM_9300

DEM_9310

DEM_9320

DEM_9334

DEM_9363

DEM_9371_2

DEM_9390

DEM_9406_2

DEM_9472

DEM_9743

DEM_9817