Cerc pastoral – misionar în Parohia Chișineu-Criș II

În duminica a doua din perioada Triodului, preoții din cercul pastoral-misionar Chişineu-Criş, coordonaţi din încredințarea Înaltpreasfinţitului Timotei, Arhiepiscop al Aradului, de către Părintele Daniel-Mirel Dumitru, s-au întâlnit în parohia Chișineu-Criș II, unde, începând cu ora 17:00, cei 14 preoți prezenți au săvârșit, Taina Sfântului Maslu.
Din sobor au făcut parte: Pr. Daniel-Mirel Dumitru – Parohia Chișineu-Criș I, Pr. Dan Viorel Albiș – Parohia Chișineu-Criș II, Pr. Cantemir Lipovanu – pensionar, Pr. Aurel-Partenie Mager – Parohia Nădab, Pr. Viorel Boțoc – Parohia Socodor, Pr. Ovidiu Ardelean – Parohia Socodor, Pr. Costin Sandu – Parohia Pilu, Pr. Dumitru Milan Dragoș – Parohia Vărșand, Pr. Gabriel Gosta – Parohia Șimand, Pr. Mircea Hurdea – Parohia Șimand, Pr. Florin Borca – Parohia Șepreuș, Pr. Mihai Oprea – Parohia Țipari, Pr. Nicolae Vidican – Parohia Mișca, Pr. Adrian Hanțiu – Parohia Vânători.
​Cuvântul de învăţătură cu privire la Pilda Fiului Risipitor a fost rostit, după săvârșirea Tainei Sfântului Maslu, de către părintele Aurel Mager, de la parohia Nădab, care a subliniat una dintre ideile centrale ale evangheliei zilei făcând referire la drama omului ce se îndepărtează de Dumnezeu și brațele părintești care așteaptă neobosite întoarcerea lui.​
​Preotul paroh Albiș Dan-Viorel a mulțumit slujitorilor și credincioșilor care au participat la împreună rugăciune și a susținut în fața preoților prezenți referatele cu temele: Hărnicie, dărnicie şi ospitalitate: virtuţi ale poporului român cultivate în satul românesc și Patriarhul Nicodim Munteanu (1939-1948) – Iniţiator şi promotor al traducerilor în limba română a textelor biblice, patristice şi liturgice, pe baza cărora au urmat dezbateri. Seara s-a încheiat cu o agapă frățească.
Următoarea întâlnire a preoţilor din cercul misionar Chişineu-Criş va avea loc în data de 31 martie, în parohia Sintea-Mare.

Pr. Mihai Oprea – Parohia Țipari

image