CERCURI MISIONARE IN PAROHIILE SOIMOS SI ODVOS

În cea de-a doua duminică din Postul Mare, a Sfântului Grigorie Palama, a avut loc întâlnirea preoților din Cercul Misionar Radna, în parohiile Șoimoș și Odvoș, coordonat din încredințarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Timotei al Aradului, de către Preacucernicul părinte Ungur Daniel , preot paroh la parohia Păuliș.
Membrii cercului s-au reunit la ora 13:00 în parohia Șoimoș, iar la ora 15:30 în parohia Odvoș, săvîrșind Taina Sfîntului Maslu,ambele parohii având hramul Praznicul Buna Vestire. Din sobor au făcut parte : pr. Covăsânțan Stelian, pr.paroh Jivănescu Vasile , pr. Butar Pascu , pr.Cora Gheorghe, pr.Popa Dumitru, pr.Iordăchescu Cosmin, pr.Florea Florin, pr.Iute Viorel, pr.Bândea Gheorghe, pr.Padurean Mihai, pr.Ungur Daniel, pr.Ardelean Cornel, pr.Sirian Mircea și pr.Corîci Cosmin, preot paroh Odvoș.
La momentul rânduit preotul Iordăchescu Cosmin a susținut referatul cu tema “Biserica -centrul vieții spirituale a satului românesc”.
“Satele românești, cu biserici și case țărănești, cu cimitire și morminte străjuite de cruci, cu ulițe și porți primitoare sunt purtătoarele unui limbaj tainic și vizibil al tradiției, al continuității fizice și spirituale ale acestui neam,sunt oglinzi ale sufletului românesc,în care se arată astăzi după caz, hărnicia sau delăsarea noastră, responsabilitatea sau indiferența”.

Pr. Ungur Daniel

image

image

image