Acțiune social-filantropică în Parohia Prunișor

În această perioadă de pregătire și de înălțare duhovnicească, comunitatea eclesială împreună cu preotul paroh din Prunișor, au organizat o acțiune de întrajutorare a semenilor.Acești oameni au înțeles că bucuria prilejuită altora, mai întâi este bucuria celor care o împărtășesc și totodată au conștientizat faptul că cel mai de preț lucru este dăruirea iubirii celor de lângă noi, manifestată prin fapta bună. Unul dintre cei mai de seamă Sfinți Părinți ai epocii de aur, spunea așa: „este imperios necesar să nu se uite mai ales de bucuria ce o vor trăi cei milostivi la judecata din urmă: Dumnezeu te va primi, îngerii te vor aplauda, toţi oamenii, câţi sunt de la începutul lumii, te vor ferici; slava veşnică, cununa dreptăţii, împărăţia cerurilor vor fi răsplăţile bunei administrări a acestor bogăţii stricăcioase” (Sfântul Vasile cel Mare).

S-au bucurat de oferirea unor alimente un număr însemnat de copii. La această acțiune un rol major l-a avut Asociația Cetatea Voluntarilor, dorind să mulțumim tuturor celor care fac parte din această organizație, care ne-au dăruit numeroase pachete.

Pr. Florin-Ioan Avram

56371135_2399978576891023_9141048783784640512_n