Acțiune socială a militarilor arădeni în sate de pe Valea Mureșului

Ne găsim în frumoasa perioada a primăverii în care întreaga natură renaște la viață și ne dă parcă un impuls întregii noastre ființe, făcându-ne să fim mai receptivi după amorțeala iernii.
Suntem la mijlocul Postului ce precede Praznicul Învierii Domnului și, continuând tradiția începută în urmă cu câțiva ani, încercăm să ajutăm. A ajuta este imperativ atunci când semenul tău se află într-o situație delicată.
Astfel, militarii din Cetatea Aradului împreună cu Paraclisul “Trei Insule” al Arhiepiscopiei Aradului au vizitat mai multe familii din satele de pe Valea Mureșului, încercând să aducă o rază de bucurie pe fețele bătrânilor și ale copiilor cu o situație mai puțin fericită. Prin efortul mai multor oameni inimoși au fost împărțite peste 500 kg de alimente, obiecte de uz casnic, articole vestimentare și o vorbă bună, de încurajare și izvorâtă din dragoste pentru semeni.

Text: Preot militar Adrian DAVID
Foto: Plt.adj. Marian DUMITRU

image

image

image