,,Daruri ale Florilor” in Parohia Roșia Nouă

Ziua mărețului praznic al „Intrării Domnului nostru Iisus Hristos în Ierusalim” a fost o zi de aleasă bucurie duhovnicească pentru credincioșii Parohiei Ortodoxe Române Roșia Nouă și Obârșia, Protopopiatul Lipova, întrucât în cadrul Sfintei Liturghii, la momentul cuvenit, după Rugăciunea Amvonului și după Rugăciunea de binecuvântare a sălcuțelor, au fost sfințite îmbrăcămintea nouă a lăcașului de cult, dăruită de familia Nechita Vasilică și Rita-Margareta, din Milova, precum și sfințirea a două icoane mari aurite, una în care este înfățișat Mântuitorul Iisus Hristos și cea de-a doua în care este înfățișată Maica Domnului cu Pruncul în brațe, donate de familia Hentea Petru și Nicoleta, din Roșia Nouă.

Totodată la vremea cuvenită s-au împărtășit numeroși copii și credincioși ai parohiei cu Sfintele Taine, în cadrul Sfintei Liturghii.

Preotul paroh a adus alese mulțumiri familiilor pentru podoabele care vor înfrumuseța sfântul lăcaș de cult și pentru jertfă, și a înmânat fiecărei familii în semn de recunoștință câte o Diplomă de mulțumire și o icoană cu Sfântul Mare Mucenic Dimitrie – Izvorâtorul de Mir, hramul lăcașului de cult. Totodată preotul paroh Cătălin Craveț a urat „La mulți ani!” membrilor acestor familii, întrucât doamna Nechita Rita poartă și numele de Margareta, nume de floare, iar copiii familiei Hentea poartă nume derivate din praznicul Floriilor: Florin-Valentin și Florina-Valentina, rugându-L pe Bunul Dumnezeu să reverse mereu darurile Sale cele bogate asupra tuturor.

A transmis Pr Craveț Cătălin-Dumitru

image