„Şcoala Altfel” la Facultatea de Teologie Ortodoxă „Ilarion V. Felea” din Arad

Joi, 18 aprilie a.c., elevii clasei a VIII-a a Şcolii Gimnaziale Horia, aflaţi în săptămâna „Şcoala Altfel”, au vizitat Facultatea de Teologie Ortodoxă „Ilarion V. Felea” din Arad. Tinerii, însoţiţi de diriginta lor, profesoara de Religie Adela Murg, au fost întâmpinaţi cu căldură de către decanul acestei instituţii de învăţământ teologic superior, Pr. Prof. Univ. Dr. Cristinel Ioja, şi de către membrii corpului didactic.Scopul acţiunii a fost introducerea acestor copii aflaţi la vârsta alegerii unui drum în viaţă în atmosfera de rugăciune şi studiu a acestui aşezământ de formare a teologilor în vederea slujirii Bisericii lui Hristos.
Călăuzele tinerilor au fost Părinţii Profesori Conf. Univ. Dr. Lucian Farcaşiu şi Lect. Univ. Dr. Tiberiu Ardelean, care le-au arătat aula facultăţii, sălile de curs, de lectură, bibliotecile şi cabinetul de muzică, vorbindu-le despre istoria acestei venerabile instituţii şi despre pregătirea pe care o oferă în prezent studenţilor ei.
Din partea secretariatului facultăţii musafirilor li s-a oferit ceai şi dulciuri de post.

Pr. Conf. Dr. Lucian FARCAŞIU