Eveniment consacrat educației artistice și didactice în viața copiilor, la Grădința PP 4

Pentru copiii preșcolari din circumscripția Gărdiniței PP 4 din Arad ziua de vineri, 12 aprilie 2019, a însemnat un moment de bucurie. Celor mici le-a fost prezentată o Carte de colorat „Patimile Domnului”, lucrare ce promovează în sine valențele educativ-artistice și didactic-cathetice în viața copiilor preșcolari și școlari. Prin implicarea doamnelor educatoare Aur Csilla, Cosma Nicoleta, Mihuț Andrada, precum și a Prof. Sbîrcea Dan și a Pr. Vasile Cucu, secretar eparhial, fiecare copil preșcolar din unitatea componentă de mai sus a primit în dar din partea Arhiepiscopiei Aradului câte un exemplar din Cartea de colorat cu „Patimile Domnului”. Cartea de colorat, având autoare pe artista Angela Hanc și dedicată Anului Omagial în Patriarhia Română, s-a tipărit cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului. Cartea de colorat (tipărită în Editura Arhiepiscopiei) urmărește stimularea creativității prin arte vizuale și formarea de abilități practice, oferindu-le copiilor imagini cu temă biblică care-i ajută pe preșcolari și pe școlarii primelor clase primare să cultive interesul pentru carte, pentru desen, pentru Biserică, dar și să cunoască tradițiile pascale ale Bisericii.

Arhim. Teofan Mada, vicar eparhial