ÎMPODOBIREA SĂLCUȚELOR ȘI SĂRBĂTOAREA  FLORIILOR  LA  SEMLAC

O tradiţie pe care Biserica și Școala o mențin vie la Semlac este  ca în ajun de Florii ,elevii şcolii gimnziale din comună să participe împreună cu cadrele didactice,primarul comunei,părinţii şi bunicii la împodobirea sălcuţelor.Sălcuţele sunt împodobite de elevii școlii din localitate  în Sâmbăta lui Lazăr, cu panglici subţiri viu colorate care simbolizează hainele aruncate de evrei înaintea lui Iisus la intrarea în Ierusalim,iar ramurile verzi  amintind  de bucuria locuitorilor Ierusalimului la intrarea în orașul Ierusalim a Mântuitorului lumii cu o săptămână înainte de patima, moartea și Învierea Sa pentru viața lumii.

După ce ramurile de salcie sunt împodobite la școală toți elevii alături de părinți și copii se îndreaptă în alai cu aceste ramuri de salcie în mâini spre Biserica satului într-un mic pelerinaj .Aici sunt întâmpinaţi de preotii parohiei şi întreaga suflare înconjoară biserica ,după care cei prezenţi intră cu ele în biserică pentru a fi sfinţite.Tradiția s-a păstrat și anul acesta și a adus cu ea speranța că deși secularizarea lumii este tot mai prezentă și în lumea satului totuși tradițiile nu se sting.

În Duminica Floriilor se împart credincioşilor care participă la Sfânta Liturghie.

Prof Daniela Vadasan

IMG-20190421-WA0004

received_676993782745333

IMG-20190421-WA0005

IMG-20190421-WA0002

received_569932003417096