SFÂNTA SĂRBĂTOARE A INTRĂRII DOMNULUI ÎN IERUSALIM ÎN PAROHIA GURAHONȚ

Urcușul duhovnicesc al Sfântului și Marelui Post, este o perioadă care apropie pe copiii, elevii și tinerii mai mult de Dumnezeu, mai ales în acest răstimp când învățătura Sfântă este evidențiată și prin diferite tradiții și obiceiuri locale ale satelor noastre.

În parohia Gurahonț, în cadrul proiectului  “Hristos Împărtășit copiiilor”, prin grija preotului paroh și a părintelui diacon, copiii au luat parte la  cateheze și la Sfintele slujbe de seară, pentru ca apoi să se apropie de Mântuitorul Iisus Hristos în chipul cel mai real, primind Sfânta Împărtășanie.

În acest sens în după-amiaza zilei de sâmbătă, în ajunul Sfintei Sărbători a Intrării Domnului în Ierusalim, copiii și elevii însoțiți de diaconul Moț Aurelian Iulian potrivit tradiției au adus la Sfânta Biserică, ramurile de sălcuță, fiind întâmpinați la intrarea lor în curtea Bisericii de către preotul paroh Moț Crăciun Dorel, care i-a binecuvântat și le-a mulțumit pentru osteneala lor.A urmat apoi o oră de cateheză ,,Despre mărturisire și primirea cu vrednicie a Sfintei Împărtășanii”, susținută în fața lor de către diaconul Moț Aurelian Iulian.

În continuare au fost spovediți fiecare în parte de către preotul paroh Moț Dorel, pregătindu-se astfel pentru primirea cu vrednicie în Ierusalimul lor sufletesc, în chip real, a Mântuitorului Iisus Hristos prin Sfânta Împărtășanie.

În ziua  Sfintei Sărbători a Intrării Domnului Iisus Hristos în Ierusalim, la Sfânta Liturghie ,,cu frică de Dumnezeu, cu credință și cu dragoste”, copiii și elevii, unii îmbrăcați în costume populare, s-au apropiat de Sfântul Potir primind Sfântul Trup și Sfântul Sânge al Mântuitorului Iisus Hristos, sub privirile părinților și credincioșilor, care aveau în ochi lacrimi de bucurie, pregătindu-se astfel alături de ceilalți credincioși pentru Sfântul și marele praznic al Învierii Domnului și Mântuitorului Iisus Hristos.

Diacon Moț Aurelian Iulian

IMG-20190420-WA0004

IMG-20190420-WA0006

IMG-20190420-WA0009

IMG-20190421-WA0012

IMG-20190421-WA0016

IMG-20190421-WA0021