Parteneriat educaţional între Grădiniţă şi Biserică, în Parohia Revetiş

“Nu exista arta mai frumoasa decat arta educatiei. Pictorul si sculptorul fac doar figuri fara viata, dar educatorul creeaza un chip viu; uitandu-se la el, se bucura si oamenii, se bucura si Dumnezeu. Si oricine poate fi dascal, daca nu al altora, cel putin al sau.” Sfantul Ioan Gura de Aur.

In fiecare an cu smerenie si cu pocainta, fiecare credincios se pregateste pentru sarbatoarea Invierii Mantuitorului nostru Iisus Hristos. Pacea si linistea sufleteasca pe care o simti in noaptea Invierii sunt deosebite de orice alt sentiment. Lumina de la Sfantul Mormant se aprinde si odata cu ea lumina din sufetele credinciosilor dar nu in ultimul rand al copiilor. Perioada sarbatorilor Pascale este plina de pace si lumina, de multa liniste si profunzime duhovniceasca. Participarea la Sfintele Denii reprezinta un mod de apropiere de Mantuitorul Hristos si de patimiriile pe care le-a indurat din dragoste pentru noi oamenii. Astfel si in Parohia Ortodoxa Revetis Protopopiatul Sebis, Joi dimineata pe langa Sfanta si Dumnezeiasca Liturghie a Sfantului Vasile cel mare s-au desfasurat mai multe activitati cu copii de la gradinita din Revetis dar si cu ceilalti copii mai mari din satul Revetis care s-au spovedit si s-au Impartasit cu Dumnezeiestile Taine. Explicandu-le copiilor despre Sfanta Impartasanie, despre Sarbatoarea ce va urma, a Invierii Domnului, despre vopsirea si incondeierea oualor.

Pr. Gheorghe Pop

dav

 

sdr

sdr
sdr