Slujire Arhierească în Parohia Cintei la începutul Săptămânii duhovniceşti

În Duminica a 4-a din Postul Mare (a Sf. Cuv. Ioan Scărarul), 7 aprilie 2019, Înaltpreasfinţitul Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului, s-a aflat în mijlocul credincioşilor din Parohia arădeană Cintei, dând curs invitaţiei părintelui paroh dr. Nicu Breda de a deschide Săptămâna duhovnicească ce se va desfăşura în această parohie.

Cu acest prilej, Chiriarhul arădean a săvârşit Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Vasile cel Mare în biserica parohială cu hramul ,,Înălțarea Domnului”, din sobor făcând parte părintele paroh și părintele Arhid. Dr. Tiberiu Ardelean, inspector eparhial.

În cuvântul de învăţătură, Chiriarhul arădean a vorbit despre ,,Rugăciune şi post” (cf.citirilor scripturistice ale duminicii: Evr. 6; Efes. 5; Mc. 9; Mt.4), cu evidenţierea aparte a învăţăturii Sfântului Ioan Scărarul despre biruirea ispitelor pe parcursul urcuşului spiritual spre praznicul Învierii Domnului. Înaltpreasfinţia Sa a stăruit asupra folosului cunoaşterii vieţii şi operei sfântului amintit, mai ales în răstimpul Postului Mare şi în Anul omagial al satului românesc, care promovează dintotdeauna virtuţile morale şi sociale ale poporului nostru. Totodată, Chiriarhul a făcut o introducere la cuvântările ce vor avea loc în săptămâna duhovnicească ce începe în această parohie.

La Sfânta Liturghie au fost prezenţi foarte mulţi credincioşi, mulţi dintre ei împărtăşindu-se cu Trupul şi Sângele lui Hristos.

Săptămâna duhovnicească în această parohie a ajuns la cea de-a 18-a ediţie şi se va desfăşura în intervalul 7 – 14 aprilie, fiind invitaţi mai mulţi duhovnici şi clerici.

Protos. Iustin Popovici

1

2

4

5

6