Slujire Arhierească la hramul Parohiei Arad-Grădişte II

În Duminica Floriilor, 21 aprilie 2019, Preasfinţitul Părinte Emilian Crişanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Aradului, a săvârşit Sfânta Liturghie în biserica cu hramul ,,Intrarea Domnului în Ierusalim”, din Parohia Arad-Grădişte II, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi. Din sobor au făcut parte Arhim. Teofan Mada, vicar eparhial, Arhid. Mircea Proteasa, consilier economic, Pr. paroh Viorel Roja, Pr. pensionar Viorel Merluşcă, Pr. pensionar Ioan Florea, Arhid. Gheorghe Lehaci.În cuvântul de învăţătură Preasfinţia sa a vorbit celor prezenţi despre Praznicul Intrării Domnului în Ierusalim care reprezintă ultima intrare a Mântuitorului în Cetatea Sfântă înainte de pătimirile, răstignirea, moartea şi învierea Sa din morţi. Ierarhul a amintit că pericopa evanghelică ce se citeşte în această zi de praznic ne pune înainte nu doar icoana prieteniei cu Lazăr cel înviat a patra zi de la moartea sa, ci şi pe cele două surori ale lui Lazăr, precum şi tabloul sumbru ce îl evidenţiază pe Iuda, care mai apoi avea să-L vândă. Intrarea Domnului în Ierusalim reprezintă mergerea Sa de bunăvoie spre pătimire şi moarte, iubirea Sa smerită faţă de oameni, iar participarea noastră la această sărbătoare şi la întreaga viaţă liturgică a Bisericii preînchipuie intrarea noastră în Ierusalimul cel ceresc după ce săvârşim pelerinajul vieţii pământeşti, a subliniat Preasfinţia Sa.

În cadrul slujbei, Preasfinţitul Emilian a sfinţit ramurile de salcie care mai apoi au fost împărţite credincioşilor.

După Sfânta Liturghie, Ierarhul a sfinţit icoana ,,Intrării Domnului în Ierusalim”, achiziţionată prin grija părintelui paroh Viorel Roja şi aşezată pe frontispiciul bisericii.

La finalul Sfintei Liturghii, Părintele Paroh a  mulțumit Preasfințitului Emilian Crișanul pentru bucuria ce le-a prilejuit-o prin participarea la acest prim hram al bisericii precum şi tuturor credincioşilor prezenţi.

Protos. Iustin Popovici

4

10

11

13

12

14

18

20

19

15

17

16

Foto credit: livearad.ro