Cerc pastoral-misionar în Parohia Seleuş

În Duminica a 3-a după Învierea Domnului, a femeilor mironosițe, preoții din Cercul Pastoral Misionar Ineu, coordonați din încredinţarea Înaltpreasfinţitului Părinte Dr. Timotei Seviciu, Arhiepiscopul Aradului, de către Pr. Călin Negruţ, Parohia Gurba şi secretar al Protopopiatului Ineu, s-au întrunit în Biserica cu Hramul „Adormirea Maicii Domnului” a Parohiei Seleuș din Protopopiatul Ineu, la invitația Părintelui Paroh Ștefăniță Muț.

Seara de rugăciune a început cu Taina Sfântului Maslu, săvârşit de un sobor de 13 preoți, în mijlocul căruia s-a aflat Părinte Pensionar Ioan Dașcău, socrul părintelui paroh. Din sobor au mai făcut parte Pr. Călin Negruț, Coordonatorul Cercului, Pr. Gheorghe Mance – Parohia Iermata, Pr. Moise Nica – Parohia Șomoșcheș, Pr. Petru Lazea – Parohia Cermei,  Pr. Mircea Oală – Parohia Șicula, Pr. Dan Turean – Parohia Ineu, Pr. Petru Ursulescu – Arad, Parohia Micalaca Nouă, fost paroh în Seleuş,  Pr. Filaret Moţco – Parohia Chereluş, Pr. Teodor Dragoș – Parohia Bocsig, Pr. Ciprian Sălăvăstru – Parohia Moțiori, Pr. Andrei Slăv – Parohia Berechiu și Pr. Paroh Ștefăniță Muț.

Părintele Călin Negruţ în cuvântul său a arătat importanţa şi rolul cercurilor pastoral misionare, precum şi a perioadei pascale în care ne aflăm, făcând referire şi la Duminica Femeilor Mironosiţe, îndemnând credincioşii să urmeze modelul de curaj și râvnă a acestor femei în a mărturisi și a face simțită Învierea lui Hristos în viețile noastre.

Părintele Paroh Ștefăniță Muț, în conformitate cu Anul omagial al satului românesc (al preoților, învățătorilor și primarilor gospodari) în Patriarhia Română, a prezentat referatul cu titlul „Clerici slujitori ai Bisericii strămoșești în satul românesc”, în care a reliefat portretele și personalitățile preoților slujitori ai Parohiei Seleuș, de-a lungul istoriei. De asemenea, sub îndrumarea părintelui paroh s-au gravat trei plăci comemorative cu numele preoților slujitori ai altarului Parohiei Seleuș.

Părintele paroh a mulțumit preoților slujitori care au participat la acest cerc pastoral misisonar, oficialităților locale precum și tuturor credincioșilor pentru această bucurie a întâlnirii post pascale, seara încheindu-se cu o agapă frățească oferită de parohia gazdă.

Pr. Ciprian Petru Sălăvăstru

Parohia Moțiori

20190512_162039

24e45fde2a5e0138de8abe4e7fe88cdd.0[1]

5dbffb663b1c4b1b46c975dbbea23e5b.0[1]