Concursul Sportiv Internațional pentru elevi „Cupa Crisius”, la Chișineu Criș, Județul Arad

Sâmbătă, 11 mai 2019, în localitatea Chișineu Criș, din Județul Arad, cu sprijinul Ministerului Educației Naționale și în organizarea Primăriei orașului Chișineu Criș, a Clubului Copiilor din Chișineu Criș, a Inspectoratului Județean Școlar Arad și a Palatului Copiilor din Arad, s-a desfășurat cea de-a 40-a ediție a Concursului Sportiv Internațional pentru elevi, intitulat „Cupa Crisius”.

La acesta au participat circa 2.500 elevi de clasele I-XII, din 22 de județe din România, dar și din străinătate, din Ungaria (circa 100 elevi de la diferite Licee și Școli Generale: Liceul Românesc „Nicolae Bălcescu” din Giula, Liceul „Kazinczy Ferenc” din Bekescsaba, Școlile Generale din Budapesta, Chitighaz, Bekescsaba, Sarkadkeresztur, Sarkad, Bekes), din Serbia (circa 35 de copii de la Școala Elementară „Frăție și Unitate”, din Alibunar), din Republica Moldova, de la Gimnaziul „Grigore Vieru” din Ialoveni”, din Franța, Germania, Spania, ș.a.

Manifestarea s-a deschis pe stadionul orașului, care de acum înainte va purta numele vrednicului de pomenire Rector Aurel Ardelean, Fondatorul Universității „Vasile Goldiș” (UVG) din Arad, originar din Chișineu Criș și trecut la cele veșnice în 28 decembrie 2018, care a fost și la originea organizării acestui Concurs sportiv, dimpreună cu fratele său, Domnul Eugen Gagea, Prodecanul Facultății de Științe Social-Umaniste, Educație Fizică și Sport din cadrul Universității „Vasile Goldiș”, Directorul Casei Copiilor din Chișineu Criș și Președintele Comisiei de Sănătate, Învățământ, Cultură și Sport, de la Primăria Orașului Arad, având în acest sens și sprijinul Domnului Gheorghe Burdan, Primarul orașului Chișineu Criș, a Domnului Teodor Pătrăuță, fost Decan al Facultății de Psihologie, Pedagogie și Asistență Socială a UVG Arad și al altor personalități.

La eveniment, alături de elevii concurenți și însoțitorii lor, cadre didactice și instructori sportivi, au participat Preasfințitul Părinte Siluan, Episcopul Eparhiei Ortodoxe Române din Ungaria și Locțiitorul Episcopiei „Daciei Felix”, împreună cu alți clerici (Părintele Protosinghel Visarion Tuderici, Secretarul Eparhial al Episcopiei din Ungaria, Pr. Daniel Mirel Dumitru, de la Parohia Chișineu Criș I, Pr. Dan Viorel Albiș, de la Parohia Chișineu Criș II și Arhidiaconul Emanuel Văduva de la Catedrala Episcopală din Giula), diferite oficialități locale, centrale și județene din Arad, ca de pildă: Domnul Prodecan Eugen Gagea, gazda întregii manifestări, Domnul Tripa Florin, Deputat de Arad în Parlamentul României, Doamna Horgea Florentina, Prefectul Județului Arad, Doamna Coralia Adina Cotoraci, Rectorul Universității „Vasile Goldiș” din Arad, Domnul Gheorghe Burdan, Primarul orașului Chișineu Criș, Domnul Sergiu Armașu, Primarul Comunei Ialoveni, din Republica Moldova, Doamna Radici Olivia, Directorul Școlii Elementare „Frăție și Unitate” din Alibunar, Serbia, Domnul Gheorghe Cozma, Directorul Oficiului Autoguvernării pe Țară a Românilor din Ungaria (AȚRU), Domnul Ion Budai, fost Director al Liceului Românesc „Nicolae Bălcescu” din Giula, Domnul Mihai Cerhati, Președintele Autoguvernării Românești Locale din Giula, Domnul Tiberiu Iuhas, Președintele Autoguvernării Românești Locale din Bichișceaba, Doamna Delia Covaci, Directorul Executiv și Redactorul Șef al Săptămânalului „Cronica” al AȚRU, Doamna Redactor Corina Sebestyen, Domnul Gheorghe Marc, Președintele Clubului Pensionarilor Români din Giula, ș.a.

După cuvântul de întâmpinare și bun venit adresat tuturor de către Domnul Prodecan Eugen Gagea, a urmat cuvântul de salut al Domnului Primar Gheorghe Burdan, care i-a îndemnat pe toți la ținerea unui moment de reculegere în memoria Domnului Rector Aurel Ardelean și a adus la cunoștință hotărârea Consiliului Local de a da stadionului numele Domnului Rector Ardelean, fiu al localității Chișineu Criș și personalitate marcantă a județului Arad și a învățământului universitar arădean. Preasfințitul Părinte Episcop Siluan a transmis tuturor binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Timotei al Aradului, Chiriarhul locului și dimpreună cu ceilalți clerici și participanți au cântat Troparul Sfintelor Paști „Hristos a înviat!”

Cuvinte de apreciere la adresa acestei manifestări sportive și a organizatorilor ei au fost rostite și de Doamna Rector Coralia Adina Cotoraci, care și-a exprimat și recunoștința pentru cinstirea adusă memoriei tatălui ei și a oferit Domnului Primar Gheorghe Burdan o Diplomă de Excelență din partea Universității „Vasile Goldiș”. Și alte oficialități, organizatori dintru început ai acestui concurs și reprezentanți ai delegațiilor sportive românești sosite din jurul granițelor țării, din provincii istorice (Republica Moldova, Ungaria și Serbia) și-au exprimat respectul și prețuirea lor față de acest eveniment.

De asemenea, Diplome onorifice și plachete aniversare au fost acordate oficialităților din partea organizatorilor, în semn de recunoștință pentru participarea la această manifestare.

După deschiderea festivă a avut loc începerea probelor sportive, organizate pe parcursul întregii zile și desfășurate în mai multe locații, la 15 discipline și specialități: handbal, minifotbal, baschet, tenis de masă, navomodele, aeromodele, gimnastică aerobică, karate-shotokan, judo, karting, șah, informatică-grafică, jocuri logice, arte plastice și programare scrath și html. Ierarhul, Domnul Prodecan Eugen Gagea și alte oficialități și jurnaliști români din Ungaria au vizitat câteva dintre aceste locuri, ca de pildă concursul de karate, la care sub conducerea Domnului Profesor Vaida Ioan, din Oradea, multiplu campion internațional, au participat circa 500 de elevi, de la 25 de cluburi, din România, Serbia și Ungaria; concursul de navomodele, desfășurat sub conducerea Domnului Claudiu Feldan, membru al Federației Naționale de Navomodelism, la care au participat 14 concurenți; concursul de aeromodele, cu 38 de concurenți din 7 județe și la 7 probe de concurs, desfășurat sub îndrumarea Domnului Profesor Maxim Adrian, de la Clubul Copiilor din Brad.

Toate secțiunile au fost foarte bine organizate, ca loc de organizare, condiții de participare și pregătirea elevilor concurenți, care au fost jurizați la nivel profesionist și răsplătiți cu diplome, premii, cupe și medalii, pe categorii de vârstă și specialități. Finala meciului de minifotbal a fost arbitrată de Domnul Gabriel Tupicico, unul dintre cei mai buni arbitri de fotbal din Republica Moldova.

Manifestarea sportivă a fost precedată de vernisajul unei Expoziții de artă plastică și vizuală cu genericul „Sportul în imaginația copiilor” și a unei alte Expoziții de creație literară intitulată „Jocul în imaginația copiilor” desfășurate vineri, 10 mai 2019, la Casa de Cultură a orașului Chișineu Criș, unde au fost, de asemenea, acordate diplome și premii.

Duminică va avea loc festivitatea de închidere a Concursului Sportiv Internațional, iar Cupa „Crisius” va fi atribuită unității de învățământ care va acumula cele mai multe puncte în urma desfășurării probelor de concurs.

Dincolo de seriozitatea probelor, munca, pregătirea și interesul demonstrate cu prisosință de elevii participanți, acest Concurs Sportiv Internațional de la Chișineu Criș are și meritul de a fi cea mai longevivă manifestare de acest fel, care a depășit granițele timpului și a celorlalte schimbări care au avut loc în România în acești 40 de ani și el a devenit și un factor de manifestare a unității și identității românești care trece dincolo de frontiere.

Biroul de Presă al Episcopiei Ortodoxe Române din Ungaria

IMG_7269

IMG_7242

IMG_7246

IMG_7259

IMG_7247

IMG_7266

IMG_7255

IMG_7274