Conferința preoțească de primăvară în Protopopiatul Ineu

​Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Dr. Timotei Seviciu, Arhiepiscop al Aradului, luni, 13 mai 2019, în Protopopiatul Ineu, a avut loc Conferința preoțească de primăvară, cu tema „Anul omagial al satului românesc (al preoților, învățătorilor și primarilor gospodari) în Patriarhia Română”.
​Conferința a fost precedată de săvârșirea slujbei de Te Deum, săvârșită în Biserica cu Hramul „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” Ineu, de către un sobor de preoți, format din: Preaonoratul Părinte Adrian Zaha, Protopopul Ineului, Pr. Moise Nica – Parohia Șomoșcheș și Pr. Sever Mocanu – Parohia Ineu Traian, în prezența preoților din protopopiat.
​Lucrările conferinței s-au desfășurat la sediul Protopopiatului Ineu, fiind deschise prin cuvântul de bun venit adresat de Părintele Protopop Adrian Zaha, arătând importanța temei conferinței, salutând prezența Preaonoratului Părinte Silviu-Nicolae Faur, Consilier administrativ-bisericesc, delegat al Centrului Eparhial, rugându-l să transmită ierarhilor mulțumirea pentru purtarea de grijă arătată permanent preoților și credincioșilor acestui protopopiat, și să prezideze lucrările conferinței.
​Părintele Consilier Silviu-Nicolae Faur a transmis binecuvântarea și purtarea de grijă a Înaltpreasfințitului Părinte Dr. Timotei Seviciu – Arhiepiscopul Aradului, a Preasfințitului Părinte Dr. Emilian Crișanul – Episcop vicar al Arhiepiscopiei Aradului, a întregului centru eparhial, subliniind bucuria revederii cu preoții acestor meleaguri ale Ienopolei.
​Referatul principal al Conferinței a fost susținut de Pr. Tudor Robert – Parohia Drauț, având ca temă „Clerici slujitori ai Bisericii strămoșești în satul românesc”, în care a evidențiat mărturii istorice și culturale cu privire la comunitatea parohială din satul românesc; a prezentat credința ca factor de unitate spirituală, coeziune socială și înnoire culturală. De asemenea, părintele referent a menționat nume de slujitori vrednici și harnici care au construit biserici și școli în centrul satului românesc.
​Contribuții la desfășurarea lucrărilor conferinței au adus și Pr. Sorin Streulea – Parohia Moroda, prin referatul cu tema „Criza actuală a satului românesc și implicarea Bisericii Ortodoxe Române în atenuarea acesteia”; Pr. Răzvan Chivulescu – Parohia Craiva, arătând „Învățători devotați în satul românesc”; Pr. Nicolae Monea – Parohia Tăgădău, prin lucrarea „Satul românesc: vatră a plămădirii, păstrării și promovării conștiinței naționale și ecleziale românești” și Pr. Marius Leucuța – Parohia Agrișul Mare, prin prelegerea „Primari harnici în satul românesc de-a lungul istoriei”.
​În contextul anului omagial, Părintele Moise Nica – Parohia Șomoscheș, fost Protopop al Ineului a prezentat și câteva publicații personale, precum „Biserica și școala Șomoșcheș în uitatea axiologică a românilor”, scrisă în colaborare cu Înv. Prof. Ioan Nagy, Prof. înv. Olivia Suciu și Prof. înv. Loredana Mang, carte apărută la Editura Universității „Aurel Vlaicu” Arad, 2012, prin osârdia comitetului parohial; „Șomoșcheș vatră strămoșească”, apărut în publicația ocazionlă „Satul Natal” din 17 august 1997; „Se duc bătrânii satelor noastre!”, apărut în publicația „Satul meu”, Nr. 7/2016, și altele.
​După discuțiile purtate pe marginea referatelor, prin luări de cuvânt și de alți preoți, Părintele consilier, a apreciat pozitiv calitatea lucrărilor conferinței, apoi a prezentat diferite aspecte administrative, adresând sfaturi preoților care fac parte din schimbul de generații, semnalând recunoștința față de înaintașii noștri.
Părintele Protopop Adrian Zaha, a mulțumit Părintelui Consilier Silviu-Nicolae Faur, pentru cuvintele îndemnătoare și venirea în mijlocul preoțimii ineuane, precum și tuturor celor prezenți, lucrările conferinței încheindu-se cu împreună cântarea „Hristos a Înviat”.
Foto: Pr. Andrei Petrișor Slăv – Parohia Berechiu
Articol: Pr. Ciprian Petru Sălăvăstru – Parohia Moțiori

image

image

 image

image

image

image