Festivitatea de absolvire a promoţiei 2019 la Seminarul Teologic Ortodox Arad

Marţi, 28 mai, cu binecuvântarea şi în prezenţa Înaltpreasfinţitului Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului, la Seminarul Teologic Ortodox din Arad s-a desfăşurat festivitatea de absolvire a elevilor promoţiei 2019 a seminarului arădean.

După ce toţi cei prezenţi au cântat Rugăciunea Domnească, în deschidere, părintele director Pompiliu Gavra, directorul seminarului, a transmis mesajul de salut întregii asistenţe, precum şi cel de felicitare către absolvenţi, după care, în auzul ultimului clinchet de clopoţel, absolvenţilor le-au fost înmânate diplomele onorifice de absolvire de către părintele profesor Dacian Emilian-Nan, dirigintele acestei promoții, care le-a adresat şi un scurt, dar emoţionant cuvânt de imbold la acest moment aniversar. S-au adresat, mai apoi, gândurile de felicitare şi totodată de responsabilizare absolvenţilor, de către părintele protos. lect. univ. dr. Nicolae Tang, din partea Facultăţii de Teologie „Ilarion V. Felea” din cadrul Universităţii „Aurel Vlaicu” din Arad.

Cuvântul de încheiere l-a avut, firesc, IPS Timotei Seviciu, Arhiepiscopul Aradului, care i-a îndemnat pe tinerii absolvenţi să nu-și trădeze vocația. La aceast moment festiv au mai fost prezenți protos. lect. univ. dr. Iustin Popovici, pr. Protopop al sârbilor ortodocși din Arad Plavsici Ognean, arhid. asist. univ. dr. Paul Tiberiu Ardelean, pr. Gabriel Cosmin Mariș, alături de părinții profesori, de doamnele și domnii profesori, precum și părinții absolvenților, rudele și prietenii acestora.

În acordurile imnului academic Gaudeamus Igitur s-a desfăşurat momentul simbolic al predării cheii de către elevii clasei a XII-a, însoţit de alocuţiunile merituosului elev al clasei terminale, Radu-Mihai Popoviciu, care a adus mulțumirile tuturor celor care au contribuit la formarea elevilor seminariști ai acestei generații şi a reprezentantului clasei a XI-a, Bogdan Mureşan, cel care a preluat cheia şcolii, încercând să descifreze multiplele semnificaţii ale acestui gest. Festivitatea s-a încheiat cu un moment susţinut de corul seminarului arădean dirijat de domnii profesori: Marius-Martin Lăscoiu și Ștefan-Adrian Bugyi.

Cătălin-Iulian Drăgan, Secretarul Seminarului Teologic Ortodox Arad