Simpozion național studențesc și masteral la Arad

Facultatea de Teologie Ortodoxă „Ilarion V. Felea” din Arad organizează cu binecuvântarea ÎPS Dr. Timotei Seviciu, Arhiepiscop al Aradului, în perioada 14-15 mai 2019, Simpozionul Naţional Studenţesc și Masteral sub genericul Exigenţe ale pastoraţiei şi misiunii Bisericii în parohiile rurale. 

La acest eveniment academic participă studenţi și masteranzi de la Facultăţile de Teologie Ortodoxă din țară. Contribuţiile participanților vor fi publicate într-un volum de studii.

Scopul organizării Simpozionului este întâlnirea studenţilor și masteranzilor din cadrul Facultăţilor de Teologie, împărtăşirea de idei, exprimarea temelor teologice, dialogul şi aprofundarea problematicii pe care Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române a propus-o spre reflecţie în Patriarhia Română, în anul 2019.

Pr. Prof. Univ. Dr. Cristinel Ioja

Decanul Facultăţii de Teologie Ortodoxă  „Ilarion V. Felea” din Arad