Slujire arhierească şi sfinţire de capelă mortuară în Parohia Covăsânţ

În Duminica a 2-a după Paşti (a Sf. Ap. Toma), 5 mai 2019, credincioșii Parohiei Covăsânţ, Protopopiatul Lipova, au avut bucuria de a-l avea în mijlocul lor pe Înaltpreasfințitul Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului.  Chiriarhul arădean a fost așteptat în fața bisericii de soborul de preoţi, oficialitățile locale și de tineri îmbrăcați în costume populare locale.După aceasta, Înaltpreasfinția Sa a săvârșit Sfânta Liturghie Arhierească în biserica parohială cu hramul ,,Pogorârea Sfântului Duh”, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi. Din sobor a făcut parte și Arhid. Tiberiu Ardelean, inspector eparhial.

Cuvântul de învăţătură al Chiriarhului a fost pus sub titlul ,,Încredinţarea ucenicilor” (cf. citirilor scripturistice ale duminicii: Fapte 5; Ioan 20), sau întărirea lor, mai ales a Sf. Toma, în misiunea ce o au de a binevesti Învierea. Arătarea ranelor răstignirii este şi dovada realităţii firii omeneşti a Mântuitorului în unitatea celei dumnezeieşti, garanţie a schimbării şi a celor credincioşi la judecata din urmă. Pentru evidenţierea acestui fapt, duminica Sf. Ap. Toma poartă în popor şi denumirea de ,,Paştile mici”, adică reamintind termenul de trecere, înţelegând pe cea de la moarte la viaţă, iar iconografia şi imnografia bisericească este grăitoare în acest sens, a arătat Înaltpreasfinţia Sa.

La finalul sfintei slujbe, Înaltpreasfințitul Părinte Timotei a hirotesit întru iconom pe preotul paroh Marius Murgu, iar primarului localităţii, domnului Marius-Silviu Oneţ, care este şi absolvent de teologie, pentru sprijinul constant oferit parohiei, i-a acordat o Diplomă de merit.

După aceasta, Chiriarhul a oficiat slujba de sfințire a Capelei mortuare ridicată în cimitir prin grija autorităților locale. Cu acest prilej, Înaltpreasfinţitul Părinte Timotei a adresat un cuvânt de mulţumire tuturor celor ce au contribuit la ridicarea acesteia, subliniind beneficial parohiei de a avea un loc de cinstire a celor răposaţi şi de reculegere în rugăciune a celor în viaţă, privind spre veşnicie

Răspunsurile liturgice au fost oferite de Corul bărbătesc al parohiei.

La final Pr. Paroh Marius Murgu a mulțumit Înaltpreasfințitului Părinte Timotei, pentru acest popas de suflet în mijlocul credincioșilor din Covăsânţ și pentru binecuvântările oferite, precum și tuturor oficialităților, domnului Iustin Cionca, președintele Consiliului Județean Arad și tuturor credincioșilor prezenți.

Protos. Dr. Iustin Popovici

1

2

5

7

8

9

10

59523361_919498998397031_7860677801160998912_n

11

12

13

14

15

16

59295327_2127634597290913_3691848055352459264_n