Cerc pastoral – misionar în Parohia Vânători

Parohia Vânători, din protopopiatul Arad, a găzduit în duminica a VII-a după Paști, în data de 02.06.2019, întrunirea a preoţilor din Cercul pastoral-misionar Chişineu-Criş, coordonați de către Preacucernicul Părinte Daniel-Mirel Dumitru, din încredințarea Înaltpreasfințitului Părinte Timotei, Arhiepiscop al Aradului.
Întrunirea a debutat la ora 1800, în biserica parohială cu hramul „Sfinți Arhangheli Mihai și Gavril”, prin oficierea Tainei Sfântului Maslu, săvârșită de cei 11 preoți prezenți. Din sobor au făcut parte: Pr. Daniel-Mirel Dumitru – Parohia Chișineu-Criș I, Pr. Dan Viorel Albiș – Parohia Chișineu-Criș II, Pr. Viorel Boțoc – Parohia Socodor, Pr. Gabriel Gosta – Parohia Șimand, Pr. Mihai Oprea – Parohia Țipari, Pr. Costin Sandu – Parohia Pilu, Pr. Nicolae Vidican – Parohia Mișca, Pr. Florin Borca – Parohia Șepreuș, Pr. Gheorghe Cîmpan – pensionar, Pr. Cantemir Lipovan – pensionar, Pr. Adrian Hanțiu – Parohia Vânători.
Cuvântul de învățătură a fost rostit de către părintele Mihai Oprea de la Parohia Țipari, care a aşezat l-a sufletul celor prezenţi importanţa credinței în Hristos pentru a dobândi vindecare, făcând o paralelă între minunea vindecării orbului din naștere și Taina Sfântului Maslu.
În continuare, părintele paroh Hanţiu Adrian Ioan, a mulţumit tuturor celor prezenţi, şi a susţinut în faţa preoţilor referatele având ca teme: Credinţa ca factor de unitate spirituală, coeziune socială şi înnoire culturală în comunităţile săteşti și Evidenţierea de chipuri de clerici și monahi care s-au evidenţiat prin traducerea în limba română şi prin publicarea de texte biblice, patristice şi de cult. Seara duhovnicească s-a încheiat cu o agapă frățească.

Pr. Mihai Oprea, Parohia Țipari