ÎPS Părinte Timotei a participat la Festivalul coral ,,Lumină lină’’ din Arad

Sâmbătă, 15 iunie 2019, Înaltpreasfințitul Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului, a participat la prima ediție a Festivalului coral ,,Lumină lină’’ desfășurat în Sala Mare a Filarmonicii de Stat Arad. Înaltpreasfinția Sa a fost însoțit de către Protos. Dr. Iustin Popovici, consilier cultural al Arhiepiscopiei Aradului.

Evenimentul organizat de Asociația Culturală „Cantarad” a reunite 13 ansamble corale (grupate pe categorii de vârstă: copii, tineret și adulți), adresându-se atât formațiilor de amatori, cât și iubitorilor acestui gen de spectacol. Corurile participante sunt din municipiul Arad și aparțin mai multor culte religioase, respectiv unor organizații de cultură: Corul „Acord” al Colegiului Național „Preparandia Dimitrie-Țichindeal” Arad; Corul Liceului Teoretic „Gheorghe Lazăr” Pecica, jud. Arad; Corul „Allegria” al Colegiului Național „Preparandia Dimitrie-Țichindeal” Arad; Corul Seminarului Teologic Ortodox Arad; Grupul Psaltic „Sfântul Ioan Damaschin” Arad; Corul „Soli Deo Gloria” al Liceului Teologic Baptist „Alexa Popovici” Arad; Corul bărbătesc „Atanasie Lipovan” al Facultății de Teologie Ortodoxă „Ilarion V. Felea”; Grupul „Kolo” al Asociației Cultural-Sportive a Minorității Sârbești și Fundației „Kolo”; Corul Mixt „Nașterea Domnului” al Parohiei Ortodoxe Române Arad Micălaca-Veche II; Corul „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” al Parohiei Ortodoxe Române Curtici, jud. Arad; Corul „Intrarea Domnului în Ierusaliim” al Parohiei Ortodoxe Române Arad Grădiște II; Corul „Pro Musica” al Uniunii Culturale a Românilor din Ungaria, Gyula; Corul Cantarad al Asociației Culturale „Cantarad” Arad.

Făcând parte din proiectul cultural „Aradul cântă”, festivalul a reprezentat o premieră pentru orașul nostru, propunând sprijinirea și stimularea tinerilor şi adulţilor, de către persoane competente,  în dezvoltarea aptitudinilor pentru valorificarea muzicii corale şi a tradiţiilor culturale româneşti şi interculturale regionale, specifice acestei zone.

La final, toate corurile s-au reunit și au cântat împreună imnul ,,Lumină lină”.

Festivalul a fost organizat de către Asociația Culturală ,,Cantarad’’ Arad, iar proiectul este finanțat de către Centrul Municipal de Cultură al Municipiului Arad. Director artistic al Festivalului coral „Lumină Lină” și dirijor al Coralei „Antim Ivireanul” a Arhiepiscopiei Râmnicului este prof. Marian-Cristi Stroe.

Cătălin Iulian Drăgan