Seminarii educativ-preventive derulate la Lipova

În cadrul Compartimentului Județean de Analiză și Prevenire a Criminalității s-au derulat în aceste zile seminarii educativ-preventive la CTF Lipova. Aceste întâlniri cadru cu tinerii și copii rezidenți ai Casei Robert Blum-CTF Lipova s-au desfășurat pe linia prevenirii delicvenței juvenile și victimizării minorilor, a violenței fizice și verbale, precum și pe linia prevenirii consumului de substanțe interzise.

Un accent deosebit al discuțiilor a constituit cunoașterea profilului psihologic-moral al copiilor care ajung victime ale acestor provocări contemporane. Activitatea a fost coordonată de domnul Tocan Ciprian (Agent șef, din cadrul IPJ Arad), de inspector Tiriteu Cătălin (DGASPC Arad) și Arhim. Conf. Univ. Teofan Mada, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului.                                  

Arhim. Teofan Mada, vicar eparhial