Programarea conferinţelor preoţeşti de toamnă

Tema conferinţei preoţeşti de toamnă va fi tratată sub genericul:  „2019 – Anul comemorativ al patriarhilor NICODIM MUNTEANU şi IUSTIN MOISESCU şi al traducătorilor de cărţi bisericeşti” în Patriarhia Română.

La protopopiatele din cuprinsul Arhiepiscopiei Aradului, Conferinţa semestrială de toamnă va avea loc în data de:

Arad       –       7     octombrie  2019

Ineu        –        9    octombrie  2019

Lipova    –       10   octombrie  2019

Sebiş       –        10  octombrie  2019 

Conferinţele vor începe de la ora 9:00 şi vor fi prezidate de Chiriarh sau un delegat al acestuia de la Centrul Eparhial.

Conferinţa va fi precedată de Slujba de Te-Deum, săvârşită în prezenţa tuturor preoţilor din protopopiat. La lucrările conferinţei vor fi convocaţi şi sunt îndatoraţi să participe toţi preoţii şi diaconii din protopopiat, inclusiv preoţii profesori de la Şcolile teologice, preoţii cu activităţi caritative şi preotul militar.

 

Protos.dr. Iustin Popovici

consilier cultural