Asociația Dania donează îmbrăcăminte și încălțăminte deținuților necăutați din Penitenciarul Arad

Luni, 23 decembrie, voluntari ai Asociației Dania, în frunte cu doamna Maria Pavel psiholog și președinte al acestei Asociații, au ajuns la  Penitenciarul Arad pentru a dărui deținuților necăutați de către familiile lor, mai multe cutii cu haine și încălțăminte.Reprezentanții Asociației Dania au fost întâmpinați la intrarea în penitenciar de către preotul capelan Vlad Oneț și de mai mulți asistenți sociali, angajați ai sectorului de reintegrare socială din cadrul Penitenciarului Arad

Parteneriatul dintre Penitenciarul Arad și Asociația Dania a venit în urma unui protocol de colaborare semnat între părți, care a adus posibilitatea ca deținuții aflați în neajunsuri și lipsuri, să primească din partea Asociației Dania, mai multe obiecte vestimentare specifice sezonului rece.

Alese mulțumiri aducem Asociaţiei Dania, care la iniţiativa preşedintei Maria Pavel psiholog, în bună colaborare cu preotul capelan Vlad Oneț, a lansat această binefacere pentru cei aflați la vreme de încercare și necaz în cadrul penitenciarului.

Darurile aduse pentru cei aflați în detenție, nu este singura operă social-filantropică pe care această Asociație o are la nivel local. Asociația Dania, vine în mijlocul deținuților din Penitenciarul Arad, în urma unor evenimente susținute în colaborare cu Arhiepiscopia Aradului, care au avut un scop caritabil, întrucât cei prezenți au putut face donații către Asociația ,,Dania”, care în parteneriat cu Arhiepiscopia Aradului, dorește să susțină un proiect de renovare și igienizare a Secției de Psihiatrie din Arad.

Preot capelan Vlad Oneț