Cărți de colorat cu biserici din satul românesc dăruite copiilor de la Școala „Sfântul Ierarh Nicolae”

Arhiepiscopia Aradului a dăruit luni, 02 decembrie 2019, cărți de colorat Şcolii „Sfântului Ierarh Nicolae” din Arad, „o şcoală pentru sufletul copilului tău”. Cărțile de colorat, ce se integrează tematicii Anului Omagial în Patriarhia Română, cuprind în mare parte biserici din satele Eparhiei Aradului.

Școala „Sfântul Ierarh Nicolae” își propune să ofere o perspectivă generală a pedagogiei creştine asupra educaţiei, dar și o valorificare existențială a tradiţiilor culturale româneşti în învăţământul arădean. O educaţie axiologică nu poate face abstracţie de dimensiunile spirituale profunde şi de tradiţiile locale. În primul rând, fiecare persoană este chemată să cunoască și să trăiască în adevăr și iubire. În al doilea rând, fiecare persoană se împlinește doar prin sinceritate și dăruirea de sine.
Arhim. Teofan Mada, vicar eparhial