COLINDĂTORI ÎN PAROHIA ORTODOXĂ SĂLĂJENI

Seara zilei de sâmbătă, 21.12.2019, a fost un moment de aleasă bucurie pentru credincioșii Parohiei Sălăjeni. Începând cu orele 16.00 în Biserica Parohială cu hramul „Adormirea Maicii Domnului” s-a oficiat de către preotul paroh slujba Vecerniei Duminicii dinaintea Nașterii Domnului. După terminarea acesteia cei prezenți au fost colindați de un grup de colindători de la Școala Gimnazială Groșeni unde doamna preoteasă Rada Adriana este cadru didactic. Grupul de copii a fost însoțit și de alte cadre didactice. De asemenea credincioșii au fost colindați și de surorile gemene Alina și Roxana Moisă, eleve la Școala Gimnazială Cărand. Din glasul copiilor au răsunat colinde precum: „Din cer senin”, „O ce veste minunată”, „Vin colindătorii”, „Pe podele de nuiele” și alte frumoase colinde românești.
La finalul serii preotul paroh în cuvântul de învățătură a explicat semnificația colindatului ca manifestare a evlaviei populare românești prilejuită de bucuria sărbătorii Nașterii Domnului, „singurul lucru nou sub soare” (Sf. Ioan Damaschin). A adus mulțumiri elevilor prezenți, doamnei preotese, cadrelor didactice, celor prezenți și celor care s-au ostenit pentru buna desfășurare a acestui eveniment.

Preot Ioan Cristian Rada