Corul mixt ,,Nașterea Domnului” a Parohiei Micălaca Veche II, în vizită la Penitenciarul Arad

În Duminica dinaintea Nașterii Domnului, membrii corului mixt „Nașterea Domnului”, au fost primiți de către preotul capelan, Vlad ONEȚ, în Biserica cu hramul Sfinții Apostoli Petru și Pavel, unde a fost oficiată Sfânta Liturghie în prezența unui număr mare de persoane private de libertate. Deținuții au fost întâmpinați la biserică de către membrii corului cu frumoasele colinde tradiționale românești, specifice acestei perioade.Corul Mixt „Nașterea Domnului” al parohiei Micălaca Veche II, dirijați de teologul Ovidiu Căpitan, au slujit împreună cu preotul capelan Sfânta Liturghie iar după aceea au susținut un recital de colinde, din care amintim următoarele piese: „Din cer senin”, „Sus la poarta Raiului”, „Domnuleț și Domn din cer”, „Vine Crăciunu pă sară”, „Rămâi om bun sănătos”.

În cuvântul de învățătură, preotul capelan Vlad ONEȚ, a făcut referire la textele scripturistice rânduite spre citire în această duminică pregatitoare a Praznicului Nașterii Domnuui, care ne îndeamnă să luăm aminte la nașterea în Chip minunat a Pruncului Iisus în Peștera din Betleem, arătând contextul istoric și plinirea vremii în care Cuvântul s-a făcut Trup și a locuit printre noi, plin de har şi de adevăr.

După cuvântul de învățătură, preotul capelan a mulțumit oaspeților pentru frumoasele momente petrecute împreună, rugând pe bunul Dumnezeu să trimită în familiile lor Pacea Crăciunului, ziua sfântă în care Nașterea după trup a Domnului pregătește nașterea după Duh a oamenilor.

Preot capelan Vlad ONEȚ