Moment aniversar pentru ,,Feciorii colindători” din Sânnicolau Mic

Astăzi, 22 decembrie 2019, în biserica Parohiei Arad-Sânnicolau Mic, după săvârșirea Sfintei Liturghii, s-au sărbătorit 20 de ani de când ,,Feciorii Colindători” ai parohiei au început a colinda.Cu acest prilej, grupul vechilor si noilor ,,feciori” au colindat în fata unei biserici plină de credincioși. Părintele paroh Gheorghe Gligor le-a multumit pentru continuitatea unei tradiții care a dat o frumusețe aparte sărbătorii Nașterii Domnului în fiecare an. Totul a fost posibil datorită priceperii si sufletului mare pus în slujba comunității parohiale de maestrul Vasile Rus, cel care a condus și îndrumat membrii grupului de colindători în timpul celor două decenii. Astăzi ștafeta a fost preluată de fiul lui, studentul teolog Denis Rus.

La acest moment aniversar a participat și domnul Sergiu Bîlcea, vicepreședintele Consiliului Județean Arad, care în semn de apreciere pentru întreaga activitate a înmânat maestrului Vasile Rus distincția ,,Arădean cu care ne mândrim”, în aplauzele celor prezenți.

Bogdan Noghiu