Maslu de obşte în Parohia Sânpaul

Duminică, 8 decembrie 2019, Taina Sfântului Maslu a fost săvârşită în Parohia Sânpaul de către un sobor de preoţi, format din preoţii cercului pastoral-misionar Pecica,  condus de către Pr. Nădăban Ilie. Din sobor au făcut parte Pr. paroh Pompiliu Gavra, Directorul Seminarului Teologic Ortodox din Arad, Pr. Drd. Sandu Vlad Sergiu profesor la seminar şi preot la Parohia Firiteaz, Pr. Oneţ Vlad preot capelan la Penitenciarul de maximă siguranţă din Arad, Pr. Oneţ Bogdan preot la Parohia Mândruloc şi Pr. Streulea Sorin de la Parohia Moroda.

La sârşitul slujbei, Pr. Drd. Sandu Vlad Sergiu a rostit un cuvânt de învăţătură despre importanţa ,,Cuvântului”înviaţa credincioşilor. Elevii clasei a XII-a de la Seminarul Teologic Ortodox din Arad au încântat credincioşii cu frumoasele colinde tradiţionale româneşti. Seara s-a încheiat cu tradiţionala agapă. 

Elian Bodonea