Parohia Micălaca Nouă – Pasaj cu colinda la Centrul de îngrijire pentru persoane vârstnice Arad

Sâmbăta, 14 decembrie 2019, la orele prânzului, un grup de tineri colindători, sub îndrumarea Părintelui Petru Ursulescu de la Parohia Micălaca Nouă – Pasaj, având binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Dr. Timotei au colindat persoanele vârstnice de la Centrul de îngrijire pentru persoane vârstnice Arad. Alături de ei au împărțit daruri câțiva oameni inimoși cu dragoste față de Dumnezeu și față de semenii lor.Misiunea a început în Capela Centrului unde Părintele Aurel Jigovan a primit cu drag colindătorii. Acolo s-a intonat pentru început colinda ”O, ce veste minunată!”, după care colindătorii s-au deplasat pe la fiecare locație unde se află beneficiarii, aducând lumină și speranță în sufletele acestora, vestind prin colinde tradiționale românești Nașterea în această lume a Dumnezeiescului Prunc. Au fost oferite cadouri și iconițe cu calendar, preoți și credincioși urându-le celor colindați Praznice fericite și un An Nou cu bucurii, amintindu-le acestora că nu sunt singuri, ci Dumnezeu e prezent întotdeauna în mijlocul lor.
Bucuria acestei întâlniri a fost de amândouă părțile, atât pentru colindători, cât și pentru cei care au fost colindați, cu gândul de a aduce și cu alte prilejuri cât mai multă nădejde și bucurie în sufletele celor ce viețuiesc în acest Centru.

Cristian Cosma