Vizită chiriarhală în biserici de pe Valea Mureșului

În Duminica a 28-a după Rusalii, Înaltpreasfințitul Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului, a efectuat mai multe vizite pastorale în parohii de pe Valea Mureșului. Înaltpreasfinția Sa a vizitat Parohiile Odvoș, Conop, Bârzava și Bătuța.Chiriarhul arădean, le-a vorbit credincioșilor prezenți la Sfânta Liturghie despre ,,Pregătire de praznic” (cf. citirilor scripturistice ale duminicii: Col. 3, Luca 14 și perioadei în care ne aflăm), și neîndreptățirea lenevirii, adică necesitatea de a se osteni nu doar pentru cele ale trupului ci și ale duhului, mai ales la vreme de post și rugăciune în întâmpinarea Nașterii Domnului. Așa cum tâlcuiește și Cazania duminicii, dreptul lui Dumnezeu de a I se face voia este fără margini în raport cu cel al semenului. El fiind Dătătorul tuturor bunătăților pregătind pentru cei strădalnici moștenirea împărăției făgăduinței.

Înaltpreasfințitul Părinte Timotei i-a binecuvântat pe credincioși în prag de praznic al Nașterii Domnului și le-a urat tuturor toate cele bune dorite de sărbători și pentru zilele ce urmează.

Protos. Iustin Popovici