Duminica dinaintea Botezului Domnului la Catedrala Arhiepiscopală din Arad

În Duminica dinaintea Botezului Domnului, 5 ianuarie 2020, Chiriarhul arădean, Înaltpreasfințitul Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului, a participat la  Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie săvârșită de către un sobor de preoți și diaconi în Catedrala Arhiepiscopală ,,Sfânta Treime” din Arad.

Cu acest prilej, Chiriarhul arădean a rostit un cuvânt de învățătură despre ,,Calea adevăratei vieți” (cf.citirilor scripturistice: 2 Tim. 4; Mc. 1; In. 14, 6), adică a renașterii spirituale, a regăsirii interioare, în afara alunecării Protopărinților creați de Dumnezeu spre înveșnicire, spre un cer și pământ nou în care stăpânește desăvârșirea binelui. Aceasta prin pilda și darul ceresc, cu dobândirea adevăratei staturi, aceea a bărbatului desăvârșit, la măsura vârstei deplinătății lui Hristos (cf. Efeseni 4, 13), a subliniat Înaltpreasfinția Sa.

La finalul slujbei, Înaltpreasfinția Sa i-a binecuvântat pe credincioșii prezenți la Sfânta Liturghie din ziua de Ajun a Bobotezei.

Protos. Iustin Popovici