Sfânta Liturghie și Slujba de înmormântare a Preotului Crăciun-Dorel Moț, în biserica parohială din Gurahonț

Duminică, 19 ianuarie 2020, biserica cu hramul ,,Buna Vestire” din Parohia Gurahonț, Protopopiatul Sebiș, a devenit neîncăpătoare pentru mulțimea de preoți, credincioși, oficialități centrale, județene și locale, care au venit să înalțe rugăciuni pentru odihna sufletului celui ce a fost vrednicul de pomenire Preotul Iconom Stavrofor Crăciun-Dorel Moț, trecut la cele veșnice, miercuri, 15 ianuarie 2020.
Cu acest prilej, Sfânta Liturghie a fost săvârșită în biserica parohială, de către un sobor de preoți și diaconi, în prezența Întâistătătorului eparhiei, a Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Timotei. Cuvântul de învățătură rostit la Sfânta Liturghie de către Înaltpreasfințitul Părinte Timotei a fost pus sub titlul ,,Îndemn spre mulțumire” (cf. citirilor scripturistice Col. 1; Lc. 17) adusă lui Dumnezeu în orice împrejurare a vieții, mai mult sau mai puțin bună, întrucât numai El, ca Dătător al vieții, știe ce este de folos acesteia. Cazania zilei dă cu prisosință pilduire ca aceea a Dreptului Iov, iar istoria bisericească, aceea a Sfântului Ioan Gură de Aur. Slujirea preoțească însăși, nu întrelasă datoria de a mulțumi pentru darurile cerești, tocmai pentru ca fiecare credincios să dobândească simțământul mulțumirii pentru orice lucrare bună împlinită, cunoscând că are neîncetat parte de ajutorul lui Dumnezeu.
După Sfânta Liturghie, în biserica parohială ctitorită în vremea părintelui Dorel Moț, unde a fost paroh timp de trei decenii, Înaltpreasfinţitul Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului, înconjurat de un sobor de aproximativ 60 de preoți și diaconi din întreaga Eparhie a Aradului și din alte Eparhii, a oficiat slujba de înmormântare a părintelui iconom-stavrofor Crăciun-Dorel Moț. La slujba de înmormântare au participat și oficialități centrale și locale, primarii localităților vecine, reprezentanți ai altor culte și sute de credincioși din parohie și din satele învecinate, astfel încât sfântul locaș și curtea bisericii au devenit neîncăpătoare. Din soborul slujitor au făcut parte și părinți consilieri și inspectori de la Centrul eparhial, protopopi și stareți.
Chiriarhul nostru a rostit un emoționant cuvânt în care a arătat modul în care cel pomenit și-a împlinit misiunea preoțească într-o măsură care îi chezășuiește răsplătire cerească în veșnicie. Un pătrunzător cuvânt de învățătură a rostit și Părintele dr. Mihai Iosu, lector universitar la Facultatea de Teologie Ortodoxă ,,Sfântul Andrei Șaguna” din Sibiu, fost coleg de facultate al regretatului părinte și prieten apropiat de peste patru decenii.
Preaonoratul Părinte Flavius Petcuț, protopop al Aradului, a prezentat viața și activitatea părintelui Dorel Moț pe parcusul celor 64 de ani cât i-a rânduit Bunul Dumnezeu să trăiască pe acest pământ:

Părintele Crăciun-Dorel Moț s-a născut în localitatea Zimbru în noaptea de 24 spre 25 decembrie 1955, ajunul Crăciunului într-o familie de oameni simpli, dar muncitori și foarte credincioși, mama Aurelia, o mamă bună, blândă și iubitoare și tatăl Ioan. După absolvirea Liceului Teoretic din Gurahonț a urmat cursurile Facultății de Teologie Ortodoxă din Sibiu pe care a absolvit-o în anul 1980, tot în același an căsătorindu-se cu Viorica, cea care avea să-i devină preoteasă. În anul 1981 este hirotonit preot și a slujit în Parohia Cărand din Arhiepiscopia Arad, pe care avea să o păstorească până în anul 1990. În anul 1982 i se naște primul copil, Flavius-Beniamin, iar în anul 1987 i se naște al doilea copil, Aurelian-Iulian. În perioada 1984-1989 a desfășurat și activitatea de misionar în cadrul protopopiatului Sebiș. Din anul1990 a fost numit preot în Parohia Gurahonț. Aici a întâlnit o comunitate dornică de a avea o biserică nouă, întrucât cea veche devenise neîncăpătoare. În data de 11 septembrie 1991, are loc punerea pietrei de temelie de către P.S Episcop Dr. Timotei Seviciu pentru o biserică nouă. S-a dedicat cu multă sârguință alături de credincioșii parohiei Gurahonț pentru construirea noii biserici și astfel pe data de 27 octombrie 1996, a avut loc şi târnosirea bisericii de către Chiriarhul arădean. Câțiva ani mai târziu, pe 25 septembrie 2005, are loc binecuvântarea lucrărilor de pictură. Toate lucrările de construire a bisericii cu hramul ,,Buna Vestire” din Gurahonț au fost efectuate cu cheltuiala, jertfa şi osteneala bunilor credincioşi ai parohiei, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţiei Sale Dr. Timotei Seviciu, Arhiepiscopul Aradului, sub îndrumarea preotului iconom stavrofor Crăciun-Dorel Moț. Pentru activitatea sa preoțească și culturală părintele Crăciun-Dorel a fost distins cu rangul de iconom-stavrofor. A fost un preot iubitor de carte și învățătură, căutat și iubit de credincioși pentru firea sa blândă, cuvântul cald și plin de încurajare și, mai ales, pentru predicile bine pregătite și de un înalt nivel teologic. A desfășurat multiple activități social-culturale în care a implicat tinerii din parohia Gurahonț și nu numai, astfel a coordonat Festivalul de colinde ,,Vestim Naşterea Domnului” organizat de Biserica Ortodoxă în parteneriat cu Liceul ,,Ioan Buteanu” din Gurahonţ în fiecare an cu prilejul sărbătorilor de iarnă, la care participă corul Bisericii Ortodoxe din Gurahonț. Apoi a organizat în premieră Concursul de toacă ,,Cântecul care te cheamă la rugăciune”, în parteneriat cu Liceul ,,Ioan Buteanu”, în anul 2019 concursul ajungând la ce-a de-a XI-a ediție. A fost promotorul proiectului Alege Școala prin care în cadrul Arhiepiscopiei Aradului, biserica și școala din Gurahonț a dezvoltat un program de 3 ani pentru reducerea abandonului școlar și susținerea copiilor nevoiași cu finanțare de la Patriarhia Română și fonduri europene. Părintele a promovat în parteneriat cu Liceul din Gurahonț Festivalul de colinde ,,Venite Adoremus” la care au participat formații ale elevilor din tot județul și proiectul ,,Crăișorii” prin care elevii Gurahonțului în colaborare cu Asociația Țara Iancului din Deva a derulat în mai mulți ani simpozioane și activități artistice care au adus în Gurahonț personalități ale culturii și educației din toate zonele țării. Părintele Dorel a dezvoltat lucrarea corului bisericii ortodoxe din Gurahonț, obținând în decursul anilor premii și aprecieri la nivel județean și regional în concursuri și festivaluri organizate de Arhiepiscopia Aradului. A fost coordonatorul Cercului Misionar Gurahonț din 2009 până în prezent. A desfășurat și multe activități filantropice, venind tot timpul în sprijinul celor nevoiași. Permanent i-a căutat pe cei bolnavi și aflați în suferință. A fost membru în Consiliul și Adunarea Eparhială a Arhiepiscopiei Aradului.
Trupul neînsufleţit al părintelui Dorel-Crăciun a fost apoi luat şi purtat pe braţe de preoţi în procesiunea de înconjurare a bisericii, după care a fost depus spre odihnă veșnică în cavoul pregătit în curtea bisericii.
Pe parcursul zilelor de priveghere, biserica din Gurahonț a devenit un adevărat loc de pelerinaj, sute de credincioși din toată vecinătate, împreună cu preoții lor, au venit să înalțe rugăciuni pentru sufletul părintelui și să-i aducă un ultim omagiu.
Protos. Iustin Popovici