Ziua Internaţională a Nonviolenţei în Şcoli

Ziua de 30 ianuarie a fost aleasă pentru a celebra Ziua internaţională pentru nonviolenţă în şcoală, pentru a promova armonia, toleranţa și solidaritatea în școli.

Scopul activităților desfășurate în cadrul unităților de învățământ este acela de a conștientiza problema legată de violența din școală și identificarea modalităților de rezolvare a conflictelor prin comunicare.

Datele statistice UNICEF arată că aproximativ 17% din copiii din 58 de ţări sunt supuşi unor forme severe de pedeapsă fizică.

În ceea ce privește bullying-ul, mai mult de 1 din 3 elevi cu vârste între 13 şi 15 ani, la nivel mondial, sunt brutalizaţi cu regularitate în şcoală. Aproape o treime din elevii cu vârste între 11 şi 15 ani din Europa şi America de Nord afirmă că au brutalizat alţi copii.

La nivel european, România se situează pe locul 3 în clasamentul celor 42 de țări în care a fost investigat fenomenul.

În luna noiembrie a anului 2019 în România a intrat în vigoare legea care interzice bullying-ul în școli.

Vezi și: Arhiepiscopia Aradului se implică în combaterea fenomenului de tip bullying din şcoli

Sursă foto: UNICEF