Cerc pastoral – misionar în Parohia Chișineu-Criș II

În duminica a treia din perioada Triodului, în parohia Chișineu-Criș II, a avut loc prima întâlnire a preoților din cercul pastoral-misionar Chișineu-Criș, coordonați din încredințarea Înaltpreasfințitului Timotei, Arhiepiscop al Aradului, de către Părintele Daniel-Mirel Dumitru, unde, începând cu ora 17:00, cei 13 preoți prezenți au săvârșit, Taina Sfântului Maslu.
Din sobor au făcut parte: Pr. Daniel-Mirel Dumitru – Parohia Chișineu-Criș I, Pr. Dan Viorel Albiș – Parohia Chișineu-Criș II, Pr. Cantemir Lipovanu – pensionar, Pr. Aurel-Partenie Mager – Parohia Nădab, Pr. Ioan Pavel – Parohia Sintea-Mare, Pr. Costin Sandu – Parohia Pilu, Pr. Dumitru Milan Dragoș – Parohia Vărșand, Pr. Gabriel Gosta – Parohia Șimand, Pr. Mircea Hurdea – Parohia Șimand, Pr. Florin Borca – Parohia Șepreuș, Pr. Mihai Oprea – Parohia Țipari, Pr. Nicolae Vidican – Parohia Mișca, Pr. Adrian Hanțiu – Parohia Vânători și Diacon Florin Pavel slujitor la biserica cu hramul „Înălțarea Domnului” a parohiei Chișineu-Criș I.
Cuvântul de învățătură, cu privire la perioada Triodului și Duminica Înfricoșătoarei Judecăți, a fost rostit, după săvârșirea Tainei Sfântului Maslu, de către părintele Costin Sandu de la Parohia Pilu, care a subliniat ideile centrale ale perioadei în care ne aflăm făcând referire și la evanghelia zilei.
Preotul paroh Albiș Dan-Viorel a mulțumit slujitorilor și credincioșilor care au participat la împreună rugăciune și a susținut în fața preoților prezenți referatele cu temele: Viața familiei creștine în lumina Sfintei Scripturi; familia originară; porunca a V-a a Decalogului și Filantropia creștină – preocupare constantă în viața și activitatea Bisericii, pe baza cărora au urmat dezbateri. Seara s-a încheiat cu o agapă frățească.

Pr. Mihai Oprea – Parohia Țipari