Conferință publică despre familia creștină, la Arad

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului, doctorul Dan Cioată va conferenția public la Sala „Ferdinand” a Primăriei Aradului, joi, 20 februarie 2020, ora 18, 30 (Intrarea liberă).

Renumitul chirurg de la Institutul de Boli Cardiovasculare din Timișoara este o personalitate complexă care îmbină vocația de medic cu cea de mărturisitor al lui Hristos, slujind neamul românesc. Mulți români din toată țara, cam 150 pe an, își lasă inimile în mâinile doctorului Dan Cioată, care așteaptă permanent harul dumnezeiesc în timpul operației. Doctorul Dan Cioată spune despre sine însuși: „Am considerat bolnavul ca fiind părintele meu, copilul meu, soția mea – deci unul dintre ai mei – și întotdeauna mă adresez lor, indiferent ce vârstă au, ce pregătire profesională, așa cum m-aș adresa celor din familia mea”. Acest crez al doctorului Cioată ne-a făcut să-l invităm cu bucurie la Arad să ne vorbească despre experiența sa medicală, dar și despre familia creștină, despre părinți și copii, despre educația copiilor. Vă invităm la un dialog filocalic cu doctorul Cioată, care a abordat viața sa interioară și durerea semenilor cu „tăria dragostei”. Tradiția Bisericii Ortodoxe, adânc înrădăcinată în înțelegerea mistică și sacramentală a lui Dumnezeu, care la rândul ei este bine fundamentată pe concepția morală a sacrificiului de sine ca Filocalie – Frumusețe supremă (religia Domnului întrupat) este un puternic remediu, sau Pharmakeia pentru societatea de astăzi care, acolo unde a păstrat vreun sens religios, devine din ce în ce mai pietistă și mai ineficace în dinamica ei spirituală.
Arhim. Teofan Mada, vicar eparhial