PS Părinte Emilian Crişanul a participat la vernisarea Expoziţiei ,,Muzeul Bibliei” la Arad

Expoziţia ,,Muzeul Bibliei” a fost inaugurată miercuri, 26 februarie 2020, în incinta Bibliotecii Judeţene ,,Alexandru D. Xenopol”, în prezenţa Preasfinţitului Părinte Emilian Crişanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Aradului, a oficialităţilor locale şi centrale, a reprezentanţilor celorlalte culte din Arad, a reprezentanţilor mass-mediei locale şi a altor persoane.

La eveniment, alături de Preasfinţitul Părinte Emilian Crişanul, din partea Arhiepiscopiei Aradului, au fost prezenţi Protos. Dr. Iustin Popovici, consilier cultural şi Pr.Dr. Adrian Murg, lector universitar la Facultatea de Teologie Ortodoxă ,,Ilarion V. Felea” din Arad.

După aceasta, în sala „Sabin Drăgoi” a Bibliotecii s-a desfășurat conferința „Creștin-democrația în contemporaneitate”, la cere au participat reprezentanții tuturor cultelor religioase din Județul Arad. Conferinţa a fost deschisă printr-un cuvânt de binecuvântare rostit de către Preasfinţitul Părinte Emilian Crişanul.

Muzeul Bibliei cuprinde o expoziție temporară de aprox. 1000 de exemplare de Biblii din întreaga lume aflate în colecția privată a dr. Ionel Tuțac, președintele Asociației Renașterea Familiei din Timişoara.

Biblioteca Județeană „Alexandru D. Xenopol” Arad și Asociația „Renașterea Familiei” din Timișoara, împreună cu Arhiepiscopia Aradului, Prefectura Județului Arad, Consiliul Județean Arad, Primăria Municipiului Arad, Complexul Muzeal Arad și Centrul Cultural Județean Arad organizează – în perioada 26 februarie 2020 – 3 martie 2020 –  Expoziția „Muzeul Bibliei”.

În intervalul 26 februarie, ora 12:00 – 3 martie, ora 18:00, Expoziția „Muzeul Bibliei” va fi deschisă zilnic publicului larg, în zilele lucrătoare între orele 10:00-18:00, iar sâmbăta și duminica între orele 10:00-13:00. Intrarea este liberă, toate grupurile beneficiind de ghizi special instruiți pentru prezentare. Printre exponate se vor afla cel mai mic exemplar al Bibliei Gutenberg, un sul al Cărții Estera de 6,5 metri, o Biblie în latină din anul 1700, un Evangheliar din 1761 apărut sub patronajul domnitorului Gavriil Callimachi, o biblie-breloc ce a aparținut lui Billy Graham, un manuscris de la 1250, o pagină din prima ediție King James Version și multe altele. Pentru cei mici vor fi prezentate, zilnic, benzi desenate cu tematică biblică.