Preasfințitul Părinte Emilian Crișanul s-a rugat împreună cu monahii  și credincioșii arădeni în primele zile din Postul Mare

Potrivit tradiției, în primele patru zile din prima săptămână a Postului Mare, în bisericile ortodoxe se săvârșește Slujba Pavecerniței Mari și Canonul cel Mare Sfântului Andrei Criteanul. În Eparhia Aradului, în această săptămână, în toate bisericile parohiale și mănăstirești, s-a săvârșit această slujbă, la care, credincioșii participă cu multă evlavie.

Preasfințitul Părinte Emilian Crișanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Aradului, a săvârșit această rânduială în patru lăcașuri de cult din eparhie, și anume: în prima zi din Postul cel Mare, Preasfinția Sa a săvârșit Canonul cel Mare în Catedrala Veche din Arad; în cea de-a doua zi, la Mănăstirea de maici Arad-Gai; a treia zi a fost prezent la Mănăstirea Feredeu iar în ultima seară, la Mănăstirea Hodoș-Bodrog, rostind de fiecare dată cuvânt de învățătură în care a evidențiat importanța acestei perioade a Postului cel Mare precum și frumusețea și bogăția imnelor liturgice în special a Canonului Sfântului Andrei Criteanul și folosul duhovnicesc al acestora pentru credincioși. Prin Slujba Pavecerniței Mari și a Canonului Sfântului Andrei Criteanul, Sfânta Biserică ne propune să reflectăm la ceea ce înseamnă milostivirea lui Dumnezeu față de oameni; să medităm la viața unor persoane din Vechiul și Noul Testament; să avem un dialog cu propria conștiință realizând starea în care ne aflăm, pentru ca prin pocăință creștină, rugăciune și post să simțim prezența Domnului nostru Iisus Hristos în viața noastră pe calea către Înviere, îi îndemna Ierarhul arădean pe credincioșii prezenți în biserici la aceste frumoase slujbe.

Canonul cel Mare al Sfântului Andrei Criteanul este împărţit în prima săptămână a Postului Mare în patru părţi, pentru fiecare din serile de luni până joi inclusiv, urmând ca în Miercurea săptămânii a cincea din Post să fie oficiat în întregime.

Protos. Iustin Popovici