Conferință teologică internațională despre fenomenul secularizării, la Facultatea de Teologie Ortodoxă din Arad

În cadrul manifestărilor academice programate de către Facultatea de Teologie Ortodoxă “Ilarion V. Felea” din cadrul Universității “Aurel Vlaicu” din Arad pentru anul 2020 se înscriu și o serie de conferințe teologice care vor fi susținute de către personalități teologice din țară și străinătate.

Aceste manifestări aduc un plus de înțelegere a temelor teologice racordate la pulsul societății actuale, contribuind la dezvoltarea dialogului intercreștin și interdisciplinar, ceea ce conferă studenților, masteranzilor și doctoranzilor un plus de competențe binevenite pentru devenirea lor în slujirea Bisericii.

Astfel, prima conferință, cu participare internațională, se va desfășura în data de 11 martie a.c., invitat fiind profesorul universitar dr. Martin Illert de la Universitatea Halle din Germania. Titlul conferinței sale este: Die Säkularisierung als Herausfordeung unserer Kirchen (Secularizarea ca o provocare pentru Bisericile noastre).

Pr. Filip Albu