Credința care rodește prin fapte bune in Parohiei Ortodoxe Române Sântana II

Comitetul de acțiune al Parohiei Ortodoxe Române Sântana II, constituit special pentru ajutorarea persoanelor vrasnice si izolate, sub coordonarea diaconului Adrian Crainic, a identificat peste 50 de persoane care necesitau sprijin de urgență. Drept urmare au fost impărtite pachete care conțin alimente de bază necesare fiecărei gospodării. Aceasta actiune a fost posibila datorita diaconului Adrian Crainic, preotesei Natalia Crainic si a comitetului de femei.

„Acum mai mult ca oricând e important să aplicăm în mod concret în viața cotidiană principiile evanghelice de viață creștină. În această perioadă de încercare și distanțare socială, îi îndemnăm pe toții credincioșii, la o implicare concretă în viața și nevoile semenilor dincolo de pragul bisericii, bine cunoscând valoarea faptei în planul mântuirii personale, Rămânem încrezători și fermi în fața acestei noi provocări, și suntem încredințați de faptul că numai prin credință, rugăciune și solidaritate putem trece de această perioadă de încercare socială și spirituală”.

Diac. Adrian Crainic