Procesiune cu sfinte moaște și icoane organizată pe străzile Aradului în Duminica Floriilor

În Duminica Floriilor, 12 aprilie 2020, după oficierea Sfintei Liturghii în Catedrala Arhiepiscopală ,,Sfânta Treime” din Arad, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Arhiepiscop Timotei şi împreuna lucrare a Preasfințitului Părinte Episcop-vicar Emilian Crișanul, pe străzile Aradului a fost organizată o procesiune cu moaștele Sfântului Ioan Gură de Aur și două icoane ale Maicii Domnului, ce se află în Catedrala Arhiepiscopală.

Procesiunea a fost săvârșită deoarece întreaga lume este încercată de noua boală molipsitoare (Coronavirus), pentru a cere mila și ajutorul lui Dumnezeu pentru tămăduirea celor bolnavi și ferirea de boală a celor sănătoși.

Itinerarul procesiunii a cuprins: Catedrala Arhiepiscopală – Spitalul Clinic de Urgențe Județean – Spitalul Municipal – Spitalul TBC – Bulevardul Revoluției – Calea Aurel Vlaicu – Strada Voinicilor – Calea Timișorii și Șoseaua de centură a Municipiului Arad.

Pe tot parcursul traseului, clericii au rostit ectenii și rugăciuni pentru încetarea noii epidemii.

Protos. Iustin Popovici