Ventilator mecanic de tip Astral 150 donat Spitalului Orășenesc Ineu

Astăzi 23 aprilie, în ziua prăznuirii Sfântului Mare Mucenic Gheorghe, Arhiepiscopia Aradului și Asociația Composesoratului Foștilor Urbarialiști Hodiș, condusă de domnul Președinte Teodor-Adrian Herbei, împreună cu Universitatea Aurel Vlaicu din Arad, au donat Spitalului Orășenesc Ineu un aparat medical pentru Secția de Terapie Intensivă a acestei unități, reprezentând un ventilator mecanic de tip Astral 150.

Acest ventilator, model de ultimă generație, oferă 9 tipuri diferite de terapie pentru pacienți, în funcție de diagnostic. Aparatul medical în valoare de 56.525 lei a fost dăruit din partea și prin colaborarea celor două instituții, în contextul pandemiei actuale, când cererea de aparatură medicală pentru ventilația mecanică a pacienților grav afectați de Covid 19, dar și cu alte patologii, este în continuă creștere. În cadrul întâlnirii pentru recepția aparatului, cu doamna Monica Mang, Directorul unității sanitare, Universitatea Aurel Vlaicu a fost reprezentată prin doamna rector Ramona Lile alături de domnul pro-rector Teodor Cilan, iar din partea Arhiepiscopiei Aradului a fost delegat în acest scop preotul Radu Constantinescu, slujitor la Biserica Izvorul Tămăduirii, Capela Spitalului Orășenesc Ineu.