Înscrieri la UAV în sistem online și la centrul unic de înscrieri

Singura care va organiza înscrierile în propriul sediu, din strada Academia Teologică, este Facultatea de Teologie.

(vezi mai multe: https://www.teologiearad.ro

În fiecare locație vor fi respectate condițiile cerute de autorități pentru asigurarea protecției împotriva infectării cu virusul SARS-Cov 2.

De asemenea cei care doresc se vor putea înscrie, la fel ca și anii anteriori și în sistem ONLINE pe site-ul universității.

Absolvenții de liceu vor avea la dispoziție 20 de zile pentru înscrieri (06-26 iulie) la una din cele 9 facultăți ale universității arădene de stat (Facultatea de Inginerie, Teologie Ortodoxă, Științe Economice, Inginerie Alimentară, Turism și Protecția Mediului, Științe Exacte, Științe Umaniste și Sociale, Științe ale Educație, Psihologie și Asistență Socială, Educației Fizică și Sport, Design).
Admiterea se face luând în calcul media de la bacalaureat pentru domeniile și programele de studii de licență ale tuturor facultăților, în cazul a cinci facultăți existând și probe specifice domeniului (Facultatea de Design, Teologie, Sport, Științe Exacte și Științele Educației). Toate informațiile legate de admitere, de specializările oferite la programele de licență și de master, se pot găsi pe site-ul universității: https://www.uav.ro/admitere/admitere-2020 .
Îi așteptăm pe absolvenții de liceu să se înscrie la universitatea noastră. Specializările oferite, printre care și cele în limba engleză, acoperă o gamă largă de domenii de studii. Le punem la dispoziție de asemenea, locuri în cămin, posibilitatea de a servi o masă caldă la cantina UAV și un sistem de burse gândit în avantajul studenților. La fel ca și în anii anteriori, cei care doresc se pot înscrie în sistem online sau pot veni la centrul unic de înscrieri din noul sediul al universității noastre”, a punctat rectorul UAV, prof. univ. dr. Ramona Lile.
 

Calendarul admiterii pentru sesiunea iulie-septembrie 2020

Sesiunea iulie 2020

 • Înscrierea candidaților: 06-26 iulie 2020
 • Desfășurarea probelor și afișarea listelor provizorii ce cuprind candidații admiși: 27 iulie 2020
 • Contestații: 28 iulie 2020
 • Afișarea listelor finale: 31 iulie 2020

Sesiunea septembrie 2020

 • Înscrierea candidaților licență: 01-10 septembrie 2020
 • Înscrierea candidaților master: 01-10 septembrie 2020
 • Desfășurarea probelor și afișarea listelor provizorii ce cuprind candidații admiși: 10 septembrie 2020
 • Interviu master: 10 septembrie
 • Contestații: 11 septembrie 2020
 • Confirmări locuri: 14-17 septembrie 2020
 • Afișare liste definitive candidați admiși: 17 septembrie 2020