Parastas pentru eroi în biserici arădene

Joi, 4 iunie 2020, în bisericile arădene au fost pomeniţi în cadrul Sfintei Liturghii, eroii, soldaţii, luptătorii, diplomaţii români şi toţi cei care au contribuit la realizarea României Mari la nivel naţional, între anii 1916-1918, şi recunoaşterea acesteia pe plan internaţional, în special prin Tratatul de la Trianon din 4 iunie 1920.

Chiriarhul arădean, Înaltpreasfinţitul Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului a participat la Sfânta Liturghie şi a săvârşit slujba Parastasului pentru eroii amintiţi mai sus, la Catedrala Arhiepiscopală ,,Sfânta Treime” din Arad. Cu acest prilej, Înaltpreasfinţia Sa a evocat contribuţia acestora la realizarea României Mari.

În Catedrala Veche din Arad, Slujba Parastasului pentru eroi a fost săvârşită de către Părintele Prof. Cristinel Ioja, Decanul Facultăţii de Teologie Ortodoxă ,,Ilarion V. Felea” din Arad, dimpreună cu Arhid. Tiberiu Ardelean, inspector eparhial.

Veşnica lor pomenire din neam în neam!