Instalare de preoţi în Parohia Pecica I

,,Pe preoţii cei dintre voi îi rog, ca unul ce sunt împreună-preot şi martor al patimilor lui Hristos şi părtaş al slavei celei ce va să se descopere:

Păstoriţi turma lui Dumnezeu, dată în paza voastră, cercetând-o, nu cu silnicie, ci cu voie bună, după Dumnezeu, nu pentru câştig urât, ci din dragoste” (1 Petru 5, 1-2)

Prin mila lui Dumnezeu și cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului în Duminica a 5-a după Rusalii, 12 iulie 2020, în biserica Parohiei Pecica I, Protopopiatul Arad, un sobor de preoţi a săvârşit Slujba Vecerniei. Din soborul slujitor au făcut parte: Preaonoratul Părinte Flavius Petcuţ, protopop al Aradului și Părintele  Arhidiacon Tiberiu Ardelean, inspector eparhial.

La finalul slujbei, a avut loc instalarea întru Preot Paroh a Părintelui Kosztner Radu Ioan și a Părintelui Gavra Pompiliu întru preot slujitor, la acest eveniment au luat parte atât oficialitățile locale cât și județene împreună cu credincioșii prezenți mulțumind lui Dumnezeu pentru toate ! 

Pr. Kosztner Radu Ioan