10 gânduri ale Patriarhului Daniel pentru tineri

Patriarhul Daniel îi numeşte pe tineri „darul lui Dumnezeu” pentru familie, Biserică şi societate. Patriarhul îi îndeamnă adesea să-L aşeze pe Hristos în centrul vieții personale.

Cu ocazia Zilei Internaționale a Tineretului, vă prezentăm 10 gânduri ale Preafericirii Sale pentru tineri.

  • Tinerii sunt prezentul activ și creativ al Bisericii.
  • Biserica lui Hristos îi cheamă pe tinerii ei să fie mărturisitori ai iubirii lui Hristos pentru umanitate şi misionari ai Bisericii în lume.
  • Tinerii mărturisitori ai credinței, prin cuvânt și faptă, iubitori de rugăciune și de acţiune, sunt misionari ai Bisericii în societatea de azi.
  • Copiii și tinerii au nevoie să fie ascultaţi şi încurajaţi, dar şi ajutaţi şi îndrumaţi, mai ales când idealul lor sincer se întâlneşte cu realitatea dură a contextului social cotidian, când creşterea şi maturizarea lor înseamnă efort intelectual şi fizic, speranţă şi perseverenţă.
  • Tinerii trebuie încurajați și sprijiniți să identifice problemele cu care se confruntă comunitățile locale și să inițieze proiecte şi programe spirituale şi sociale care să vină în întâmpinarea nevoilor concrete ale comunităţilor locale.
  • Caracterul copiilor nu se formează numai prin cuvinte și activități, ci și prin modul de viață al părinților, prin exemplul dat de aceștia.
  • Biserica este alături de tineri și se roagă pentru prezentul și viitorul poporului român.
  • Tinerii sunt darul lui Dumnezeu pentru familie, Biserică şi societate.
  • Biserica este chemată să acorde o atenţie deosebită tinerilor, apărând inocenţa, sinceritatea, curajul, dorinţa de înnoire şi toate va­lorile acestei vârste binecuvântate de Dumnezeu pentru cultivarea demnităţii umane şi a unei vieţi sănătoase, precum şi pentru căutarea mântuirii sau a vieţii veşnice.
  • Să-i învăţăm pe tineri să afle în rugăciune izvorul iubirii curate şi să trăiască viaţa lor pe pământ în lumina binecuvântării Părintelui ceresc şi a Bisericii Fiului Său, Domnul nostru Iisus Hristos, pentru a simţi intens lumina, pacea şi bucuria Duhului Sfânt.

Foto credit: Basilica.ro

https://basilica.ro/10-ganduri-ale-patriarhului-daniel-pentru-tineri-2020/